2AFC چیست؟

2AFC چیست؟

مفهوم 2AFC که از کلمات Two Alternative factor Choice گرفته شده است یک مبحث مهم در علم پزشکی و روان شناختی است که این آزمایش کمک های زیادی را در این زمینه به محققان و دانشمندان کرده است.

 

2AFC چیست؟

انتخاب اجباری دو گزینه ای یا 2AFC یک روش اندازه گیری حساسیت افراد یا انسان ها، کودکان یا نوزاد، حیوانات و … است که نسبت به برخی از ورودی های حسی خاص، محرک، از طریق الگوی انتخاب شده توسط این فرد آزمایش گیرنده بررسی می شود.

به عنوان مثال، برای تعیین حساسیت یک فردی که مشکل بینایی دارد تست نور گرفته می شود و یک سری آزمایش از آن فرد گرفته می شود که در آن یک نور کم به طور تصادفی در بالا یا پایین صفحه نمایشگر قرار دارد که فرد باید مکان آن نور را به درستی تشخیص دهد. بعد از هر بار گرفتن این آزمایش، فرد باید بین “بالا” یا “پایین” پاسخ دهد. افراد در این آزمایش مجاز به این نیستند که انتخابی نداشته باشند و بگویند “من نمی دانم” ، “من مطمئن نیستم” یا “من چیزی ندیدم”.

از این نظر است که انتخاب افراد بین دو گزینه کاملا اجباری است.

Two Alternative factor Choice روشی است برای روان شناسی فیزیکی که توسط گوستاو تئودور فکنر توسعه یافته است.

وظیفه Two Alternative factor Choice بررسی نتایج رفتاری مداومی است که در تصمیم گیری منجر به ایجاد یک مدل رسمی می شود و سعی در مدل سازی آن تصمیم گیری ها را دارد.

 

پیشنهاد نویسنده: ترس از دست دادن یا FOMO چیست؟

 

منبع:

https://rahnevlab.wordpress.com/2015/10/11/is-your-task-really-2afc/

 

دیدگاهتان را بنویسید