وضعیت و کاربرد هوش مصنوعی در ایران

وضعیت و کاربرد هوش مصنوعی در ایران – هوش مصنوعی چیه و چه کاربردی داره؟

به زبون ساده اگر بخوایم بگیم هوش مصنوعی شاخه ای از علوم رایانه و کامپیوتره که هدف اصلی‌ اون تولید ماشین های هوشمند جایگزین انسان هاست. هوش مصنوعی در حقیقت نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای کامپیوتره و منظور از هوش مصنوعی در واقع ماشینیه که به گونه ای برنامه نویسی شده باشه که همثل انسان فکر کنه و توانایی تقلید از رفتار انسان رو داشته باشه تا بتونه وظایفش رو انجام بده. به عنوان مثال خودرو های خودران که خودشون رانندگی می کنن یا ربات هایی که توی هتل و فرودگاه به انسان ها کمک می کنن همه به نوعی از هوش مصنوعی بهره مند می شن.

 

وضعیت و کاربرد هوش مصنوعی در ایران

در حال حاضر حقیقتا در زمینه هوش مصنوعی ما توی ایران در اول راه هوش مصنوعی قرار داریم. امروزه هوش مصنوعی به جایی رسیده که توانسته در زندگی فردی مردم نفوذ پیدا کنه و با این وجود استفاده از آن در برخی کارهای روزمره بسیار ناملموس باشد در حالی که ما تنها متوجه تاثیرات هوش مصنوعی نیستیم. ممکنه فکر کنید هوش مصنوعی یه تکنولوژی خیلی دور و درازه اما ساده ترین چیزایی که در طول روز ازشون استفاده می کنیم کم و بیش از هوش مصنوعی بهره گرفتن و این موضوع روز به روز بیشتر هم می شه.

این مسئله نشون می‌ده که رفته رفته استفاده از هوش مصنوعی بیشتر خواهد شد و کاربردهای جدی‌تریم پیدا خواهد کرد. همین حالا هم از هوش مصنوعی در حوزه‌هایی مانند پزشکی، صنایع تولیدی، بازاریابی، اتوماسیون فرآیندهای مختلف، اقتصاد و … به کار می‌ره و آینده ای شگفت انگیز هم براش پیش بینی می شه. هر چند همین الان هم تصور زندگیمون بدون استفاده از هوش مصنوعی تقریبا غیرممکنه و بدون هوش مصنوعی خیلی از صنایع و کارخونه ها با اختلال مواجه می شن!

همچنین علاوه بر اون چه که گفته شد فعالیت‌هایی مانند طراحی سیستم‌های ایمنی، مسائل تشخیص هویت، بازی‌های کامپیوتری، طراحی سیستم‌های پیشرفته نظامی، طراحی نرم افزارهای هوشمند و… همه رو به پیشرفت هستن و برای پیشرفته‌ تر شدن صد در صد به هوش مصنوعی نیاز دارن.

با توجه به همه‌ی این مسائل استفاده از هوش مصنوعی هر روز بیشتر از روز دیگر خواهد شد و هم چنان که کاربردهای آن گسترش خواهد بافت نیاز به متخصصان هوش مصنوعی هم بیشتر خواهد شد. همین امر باعث می‌ شه تا فرصت‌های شغلی برای متخصصان هوش مصنوعی روز به روز بیشتر بشه! پس اگر دانشجوی این رشته و حتی علاقه مند هستید می تونید امیدوار باشید که آینده دست شما خواهد بود!

 

بازار کار هوش مصنوعی در ایران چطوره؟

خوشبختانه بازار کار هوش مصنوعی چند سالیه که در ایران با استقبال خیلی خوبی و شرکت‌های متعددی چند سالی هست که در زمینه هوش مصنوعی در کشورمان شروع به فعالیت کرده‌اند. علاوه بر آن با پیشرفت کسب و کارهای آنلاین و کسب و کارهای داده محور در ایران، نیاز به استخراج داده و تفسیر داده‌ها بیشتر شده و در آینده نیز بیشتر خواهد شد. به طور کلی همگام با پیشرفت‌هایی که در دنیا در زمینه هوش مصنوعی رخ می‌ده و نیاز به متخصصان هوش مصنوعی بیشتر می‌شه، در ایران هم، نیاز به متخصصان هوش مصنوعی در آینده بیشتر می شه و بازار کار هوش مصنوعی در ایران هم روز به روز گسترده‌ تر می شه و موقعیت های شغلی فراوانی خواهیم داشت. موقعیت‌های کار در زمینه هوش مصنوعی در ایران بیشتر از این که هست خواهد شد اما در حال حاضر در زمینه‌های زیر به نیروی متخصص بیشتری نیازه، اگر هنوز شاخه مورد نظرتون رو انتخاب نکردید می تونید به پوزیشن های زیر فکر کنید:

برنامه نویس، مدیر وب سایت، طراح و تحلیل گر نرم افزار، طراح و سازنده ابزارهای هوشمند، متخصص هوش مصنوعی و صنایع، طراح بازی، مدیر شبکه، مدیر امنیت اطلاعات و طراح انواع ربات.

جالبه بدانید که هم اکنون در کشور خودمون ایران 29 شرکت فعال در حوزه هوش مصنوعی داریم که اسمشون به این ترتیب است:

 • مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت که بزرگ ترین حوزه هوش مصنوعی توی ایرانه
 • امن موج
 • ایبو
 • پایگاه جامع تحلیل محتوا
 • پردازش هوشمند نور
 • تحلیل افزار طوبی تک
 • تحلیل افزار مبتکر میراث
 • تکسوس
 • خورشیدسافت
 • داده پرداز نوین
 • دیتاک
 • دیتامون
 • راهکار پردازش ژرف
 • رایاداده
 • رباتیک و هوش مصنوعی نوژان
 • ژرفیران
 • سحاب پرداز
 • سیستم نگر ساینا
 • عامر اندیش هوشمند
 • عصرگویش پرداز
 • فراگستر
 • فرآیند مدار پیشرو
 • فناپ
 • فن‌آفرینان زندگی نو
 • فناوران اطلاعات سخن
 • گنج آفرینان تابان ایده
 • آرمان رایان شریف
 • مشاوران مدیریت هماپلاس
 • نظربین

 

آینده شغلی هوش مصنوعی در ایران چطوره؟

هوش مصنوعی رو می شه به عنوان محرک اصلی فناوری های نوظهور مانند رباتیک و اینترنت اشیا و بیگ دیتا دونست که در آینده نزدیک بر روی اکثر شغل‌ها تأثیر می‌گذاره. کشور ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و تعداد آگهی‌های استخدامی هوش مصنوعی در سایت‌های کاریابی ایرانی رشد چشم گیری داشته و متقاضیان و نیاز شغلی در این حوزه هر روز از روز قبل بیشتر می شه.

مروزه می‌توان ردپای هوش مصنوعی، ربات‌ها و علوم شناختی را که بخش زیادی از آنها بر پایه علوم رایانه شکل گرفته‌اند در زندگی روزمره انسان‌ها و علوم مختلف دید و آینده‌ای را متصور شد که موضوعاتی از جمله پزشکی، نرم افزارها، پیش‌بینی وضع هوا، کاربرد ربات‌ها و حتی علوم انسانی متأثر از این علوم جدید باشن.

گرچه تأثیر این فناوری‌های نوین هنوز چندان واضح نیست اما این فناوری‌ها بدون شک شیوه زندگی انسان‌ها رو تغییر داده‌اند.

 

رویکرد و نگاه ها به هوش مصنوعی در ایران

گفتیم که هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم رایانه است که هدف اصلی آن تولید ماشین‌های هوشمندی است که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به هوش انسانی است را داشته باشد. هوش مصنوعی در حقیقت نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای رایانه است و منظور از هوش مصنوعی در واقع ماشینی است که به گونه‌ای برنامه نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد.

در همین زمینه رباتیک نیز حوزه‌ای از علم و تکنولوژی است که با ربات‌ها سر و کار دارد. ربات‌ها ماشین‌هایی هستند که برای انجام یک سری کارها به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک، از قبل برنامه ریزی شده‌اند. رباتیک علمی است که با طراحی، ساخت و برنامه نویسی انواع ربات‌ها سر و کار دارد.

از سوی دیگر علوم شناختی که یکی از دانش‌های نو محسوب می شه در کنار نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، فناوری اطلاعات مجموعه دانش‌های هم گرا را تشکیل می‌دهند. این رشته از زیر مجموعه‌های علم اعصاب، روانشناسی، زبان شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه ذهن تشکیل شده و کاربرد وسیعی در موضوعات مرتبط با هوش مصنوعی داره.

همه این دانش‌های نوین در یک موضوع باهم توافق دارند و آن هم شناخت مغز انسان و کارکردهای آن است. حیات انسان و جامعه وابسته به کارکردهای مغزی اوست، شناخت ما از مغز و ذهن می‌تواند تأثیر به سزایی بر همه ابعاد حیات انسان داشته باشد. در این میان هوش مصنوعی، ساخت رایانه‌هایی که بتواند وظایف انسان را انجام دهند و رابطه انسان و فناوری از اهمیت بیشتری برخوردارند.

در سال‌های اخیر با توسعه دانشگاه‌های کشور و رشد تعداد دانشجویان و محققان جوان در عرصه فناوری‌های نوین مقالات و تحقیقات علمی نیز در حوزه این فناوری‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای رشد داشته است. با وجود اینکه زمان زیادی از ورود دانشگاه‌های ایرانی به عرصه فناوری‌های جدید نمی‌گذرد اما بررسی رتبه دانشگاه‌ها با موضوعات خاص مرتبط با فناوری‌های جدید نشان می‌دهد علیرغم تازه وارد بودن اما تأثیرات قابل ملاحظه‌ای در حوزه علوم جدید داشته‌اند.

 

 

اخلاق توی هوش مصنوعی چیه؟ قوانین ما و جهان چه نظری دارن؟

برخی شرکت‌های آمریکایی قبلاً در مورد آموزش اخلاقیات به هوش مصنوعی و وضع قوانین در این باب صحبت کرده بودن. در حال حاضر دولت این کشور با همکاری چند کشور دیگر وارد عمل شده است. گفته شده ایالات متحده آمریکا با همکاری سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی و چند کشور دیگر به دنبال ارائه دستورالعمل‌های غیر الزام آور برای ایجاد و استفاده از هوش مصنوعی هستن.

این دستورالعمل‌ها به شرکت‌های توسعه دهنده هوش مصنوعی توصیه می‌کند به هوش مصنوعی خود احترام به حقوق بشر، ارزش‌ها و هنجارهای دموکراتیک و قانون را آموزش دهند.

همچنین سیستم‌های هوش مصنوعی باید برای کاربران ایمن، باز و واضح باشن و کسانی که هوش مصنوعی را می‌سازند و از آن استفاده می‌کنند باید مسئولیت اقدامات خود را بر عهده بگیرند و شفافیت داشته باشند.

این دستورالعمل‌ها همچنین به دولت‌ها برای افزایش بودجه توسعه هوش مصنوعی و ایجاد چارچوب‌هایی برای محقق کردن تحقیقات در این زمینه به برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی کمک می‌کند.

این دستورالعمل‌ها که حاصل کار و تلاش ۵۰ کارشناس در بخش‌های عمومی و خصوصی از جمله دولت‌ها و شرکت‌های فناوری است، در تاریخ ۲۲ ماه مه سال گذشته منتشر شده و می تونید مفادش رو سرچ کنید و بخونید.

 

آیا هوش مصنوعی می تونه باعث نگرانی ما بشه؟ چرا اخلاقیات در هوش مصنوعی اهمیت داره؟

حتما شما هم زیاد شنیدید که برخی تئوری ها می گن ممکنه یه روزی هوش مصنوعی از خود ما جلو بزنه یا ملاحظات و اخلاقیات انسانی رو در نظر نگیره و از کنترل انسان خارج بشه. نگرانی این است که ممکن است به این اصول اخلاقی خاص عمل نشه. در حالی که این اصول می‌توانند به شکل‌گیری قوانین مفید کمک کنند، اما هیچ تعهدی برای احترام به آنها وجود ندارد. همچنین، این دستورالعمل تنها بر تعداد کمی از کشورها تأثیر می‌گذارد که مثلاً چین که به سو استفاده از هوش مصنوعی برای تجاوز به حریم خصوصی و نقض آزادی بیان شناخته شده در جمع اون ها نیست.

ابلاغ این دستورالعمل یک جهش در مسیر درست است، اما تنها یک گام کوچک است و اقدامات لازم برای آموزش اخلاقیات به هوش مصنوعی باید بیشتر و بیشتر شود.

 

خبر خوب برای علاقه مندان و فعلان حوزه هوش مصنوعی در ایران!

خبر خوب این است که طبق اعلام سید محمد مهدوی، مشاور صندوق نوآوری و شکوفایی به زودی قرار است طرحی با نام حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از کسب‌وکارهای هوش مصنوعی اجرایی کرد. او درباره تسهیلات این صندوق به طرح‌های حوزه فناوری توضیحاتی ارائه داده است.

در این گفت‌وگو سید محمد مهدوی فناوری‌ها را به صورت کلی به دو دسته فناوری‌های گلوگاهی و فناوری‌های روبه آینده تقسیم کرد. مهدوی اشاره‌ای نیز به تفاوت‌های این دو دسته داشت. به‌گفته او، فناوری‌های گلوگاهی فناوری‌هایی هستند که امروز شرکت‌ها به آن نیاز دارند و فناوری‌های رو به آینده، همان‌طور که از نامشان پیداست، بیشتر معطوف به نیازسنجی‌های آینده است.

به گفته مشاور رئیس هئیت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق برای هر دو نوع از فناوری‌ها تسهیلاتی در نظر گرفته است. برای فناوری‌های گلوگاهی که ریسک چندان بالای برای تحقیق و توسعه ندارند تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان به‌صورت بلاعوض به کسب‌وکارهای این حوزه داده می‌شود.

درباره حمایت از فناوری‌های رو به آینده نیز مهدوی تاکید کرد صندوق ۹۰ درصد و در برخی از موارد ۱۰۰ درصد هزینه‌های این نوع از فناوری‌ها را پوشش می‌دهد!

 

صندوق نوآوری و شکوفایی و هوش مصنوعی

مهدوی در ادامه صحبت‌هایش به‌صورت موردی به فناوری‌هایی که ذیل فناوری‌های رو به آینده و آینده‌ساز قرار می‌گیرد نیز اشاره‌ای داشت. به گفته او فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، داده کاوی و بیگ دیتا، اینترنت اشیا، واقعیت افزوده، علوم شناختی و علوم اجتماعی محاسباتی، نانوتکنولوژی، و بایوتکنولوژی در این طبقه قرار می‌گیرند و به‌خاطر ریسک‌هایی که سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها دارد صندوق نوآوری و شکوفایی سطح‌ حمایت‌های خود از این فناوری‌ها را افزایش داده است.

گفتنی است صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در راستای اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است. سال ۱۳۹۲ بود که زیرساخت‌های این صندوق مثل ساختار سازمانی، دستورالعمل‌ها و نحوه ایجاد کمیته‌های اعتباری شکل گرفت. تا پایان سال ۱۳۹۵ مجموع مبلغ مصوبات این صندوق به بیش از هزار میلیارد تومان رسید. هدف این صندوق کمک به تحقق و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، تکمیل زنجیره ایده تا بازار و تجاری‌سازی نوآوری‌ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات و کاربردی کردن دانش از طریق ارائه کمک‌ها و خدمات مالی به شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان.

 

شهر هوشمند و ربطش به هوش مصنوعی چیه؟

شهر هوشمند در واقع چارچوبیه که عمدتاً از فناوری اطلاعات و خب همین هوش مصنوعی برای توسعه، گسترش و ترویج شیوه ‌های توسعه پایدار و با هدف رفع چالش‌های رو به رشد شهرنشینی ایجاد شده. بخش بزرگی از این چارچوب، اساساً یک شبکه هوشمند از اشیاء متصل و ماشین هاییه که اطلاعات را با استفاده از فناوری بی‌سیم و رایانش ابری انتقال می‌دهند.

برنامه هایی که مبتنی بر رایانش ابری هستن، اطلاعات را در لحظه دریافت، تجزیه و تحلیل و مدیریت می‌کنند تا به شهرداری‌ها، شرکت‌ها و شهروندان کمک کنن که برای بهبود کیفیت زندگی خود تصمیمات بهتری بگیرن و در کل با صرف انرژی کمتر نتیجه بهتری بگیرن، همون چیزی که هدف ماست، توسعه پایدار.

مردم برای ارتباط با اکوسیستم‌های یک شهر هوشمند، از راه‌های مختلفی مثل تلفن‌ های هوشمند، ابزارهای هوشمند قابل حمل مثل ساعت هوشمند یا هدفون های خاص، اتومبیل‌ هاشون و خانه‌های هوشمند، استفاده می‌کنند. یکپارچه سازی اشیا و داده‌ها با زیرساخت‌های فیزیکی و خدمات شهری، می‌تواند هزینه‌ها را کاهش و پایداری را بهبود دهد. جوامع می‌توانند روش های توزیع انرژی رو بهبود بخشند، جمع آوری زباله را ساده‌تر کرده و با باعث کاهش ترافیک و حتی بهبود کیفیت هوا بشن که شگفت انگیزه!

 

وضعیت و کاربرد هوش مصنوعی در ایران – سخن پایانی

نقش هوش مصنوعی همین الان هم توی زندگی ما یه نقش حذف نشدنی و اجتناب ناپذیره. هر روز که از خواب بیدار می شیم تا لحظه ای که بخوابیم و حتی توی خواب، از تلفن همراه و ساعت هوشمندی که نبض ما رو توی خواب اندازه می گیره تا خودرومون و هزاران هزار وسیله و خدمات دیگه همه و همه به لطف هوش مصنوعی در اختیار ما هستن. تکنولوژی با سرعت فوق العاده ای داره پیشرفت می کنه و امیدواریم که خیلی زود به کمک هوش مصنوعی به توسعه پایدار برسیم و از همیشه راحت تر زندگی کنیم.

 

 

نظرات خودتون رو در ارتباط با نوشته ی وضعیت و کاربرد هوش مصنوعی در ایران در بخش نظرات همین نوشته برای من بنویسید.

1 Comment

Add Yours →

دیدگاهتان را بنویسید