داده گرایی یا داده باوری چیه؟

داده گرایی یا داده باوری چیه؟

داده گرایی، داده باوری یا همون Dataism خودمون یک مکتب نوظهوره که اصطلاحش برای اولین بار توسط دیوید بروکس در نیویورک تایمز در سال 2013 استفاده شد. داده گرایی اصطلاحیه که برای توصیف طرز فکر یا فلسفه ایجاد شده توسط اهمیت ظهور کلان داده استفاده می شه. Dataism اولین بار در سال 2013 مطرح شد و تا امروز در بحث کلان داده ها از مسائل مورد علاقه محققین بوده. اخیراً، این اصطلاح برای توصیف چیزی که یووال نوح هراری، دانشمند اجتماعی، اون رو ایدئولوژی نوظهور یا حتی شکل جدیدی از دین نامیده گسترش یافته که در اون “جریان اطلاعات” در واقع “ارزش برتر” نامیده می شه و حال و هوای دینی و ایدئولوژیک بهش میده.

 

داده گرایی یا داده باوری چیه؟

بررسی تاریخچه داده گرایی یا داده باوری

دیوید بروکس در فوریه 2013 در نیویورک تایمز نوشته که: “اگر از من بخواهید فلسفه رو به رشد آن روز را توصیف کنم، می گویم که این داده گرایی است”.

بروکس استدلال می کنه که در دنیایی با پیچیدگی روزافزون، تکیه بر داده ها می تونه سوگیری های شناختی رو کاهش داده و “الگوهای رفتاری را که هنوز متوجه آن نشده ایم” روشن کنه. در سال 2015، کتاب استیو لور Data-ism به نحوه تغییر داده های بزرگ در جامعه نگاه کرد و از این اصطلاح برای توصیف انقلاب داده های بزرگ استفاده کرد.

در واقع به اعتقاد دانشمندان و آینده پژوهان در قرن بیست و یکم میلادی ممکنه این دین جدید ظهور کند که دارای یک آیین رفتاری باشه. اون ها پیش بینی می کنن که این امر ممکنه مفهوم سنتی خدا را با یک الگوریتم جایگزین کنه. در این ایدئولوژی نوظهور، به نام Dataism، هدف نهایی افزایش میزان گردش اطلاعات از طریق الگوریتمه.

دیوید بروک در ادامه مقاله خودش می نویسه: «امروزه ما این توانایی را داریم که حجم بزرگی از اطلاعات را جمع‌آوری کنیم. این توانایی فرضیه‌های فرهنگی مشخصی رو با خود آورده:

  • اول اینکه هر چیزی که می‌تواند اندازه‌گیری شود، باید اندازه‌گیری شود؛
  • دوم هم اینکه داده‌ها لنزهایی شفاف و قابل‌اعتمادند که به ما کمک می‌کنن احساسات و اعتقاداتمان رو در ارزیابی ‌مون دخالت ندیم؛ و این که داده‌ ها به ما کمک می‌کنن کارهای چشم گیری رو انجام بدیم یعنی کارهایی مثل پیش‌ بینی آینده و شبیه اون.»

 

چه نقدهایی به داده باوری یا داده گرایی وارد است؟

دانیل میسلر، تحلیلگر امنیتی در مورد توصیف هراری در مورد داده گرایی معتقده که داده گرایی ایدئولوژی انسان گرایی لیبرالی را که هراری ادعا می کند، به چالش نمی کشه، زیرا انسان ها همزمان می تونن به اهمیت خود و داده ها اعتقاد داشته باشن. راستش خود هراری هم برخی انتقادات را مطرح می کنه، مانند مشکل هوشیاری و آگاهی انسانی، که بعید است داتیسم و همون داده باوری اون رو روشن کنه.

دیدگاهتان را بنویسید