با کمک گیت هاب وصیت نامه بسازید

با کمک گیت هاب وصیت نامه بسازید

امروز کمی وقت خالی داشتم و روی یه پروژه کار کردم که با بررسی وضعیت گیت هابم به صورت خودکار بشه تشخیص داد که من زنده و سالمم یا نیستم اگر نیستم یک پیام خودکار به صورت ایمیل برای لیستی که میخوام ارسال کنه.

یه مقدار توضیحات در ادامه برای مطالعه قرار میدم …

اول اینکه به سادگی میشه با github api بیاید و فعالیت های خودتون رو به صورت public و بدون هیچ api token خاصی بخونید.

api[.]github[.]com/search/commits?q=author:amirshnll

فقط کافیه آخر این لینک نام کاربری گیت هاب خودتون رو بزارید.

بعد از اون به سادگی اگر این داده رو بخونید و تاریخ هارو مورد بررسی قرار میدین فعالیت شما رو روی گیت هاب میشه از لحاظ تاریخی بررسی کرد حالا کافیه که مثلا بگید من اگر ۹۰ روز فعالیت نداشتم یه پیامی رو برای بقیه ارسال کن اونم به لیستی که میخوام با متنی که میخوان به صورت خودکار.

البته ممکن هست با github action یک اکشن به صورت روزانه یا چندتا فرق نداره روی اکانتتون داشته باشید که خب میشه بگید یک مینیمم هم لازم داریم که اگر کمتر از اون بود فعالیت نداشتن شمارو تشخیص بده.

حالا ما یه اکانت جیمیل جدید میسازیم و اطلاعات ورودش رو توی github repository secret ثبت می کنیم و با یه برنامه ساده php هم این وضعیت هارو که بالا گفتم بررسی میکنیم و اگر فعالیت ها به اندازه کافی نرسید ارسال ایمیل رو انجام میدیم.

برای اینکه این کار خودکار انجام بشه هم کافیه یک اکشن برنامه ریزی شده با cron job بسازیم که مثلا آخر هر روز این بررسی هارو انجام بده.

دقت کنید api گیت هاب تاریخ ها و زمان هایی که خروجی میده با timezone اکانت اون کاربر هست حتما باید همه تاریخ ها هماهنگ سازی بشه با UTC یا …

اگر میخواید برای خودتون پروژه رو استفاده کنید کافیه اون رو fork کنید و دوتا فایل config.php و subscribers.json رو شخصی سازی کنید در انتها هم اطلاعات جیمیلتون رو روی github repository secret ست کنید.

اگر دوست داشتید هم روی پروژه چیزی برای بهتر شدن اضافه کنید.

ارادت

 

لینک پروژه:

https://github.com/amirshnll/testament

دیدگاهتان را بنویسید