همه چیز در ارتباط با xR و AR و VR و MR

xR، AR، VR، MR: تفاوت آن ها در واقعیت چیست؟

تعریف اختصاری هر یک از این اصطلاحات

بیایید قبل از بررسی تخصصی هر یک از این موارد، کمی درمورد هر کدام به اختصار بدانیم و ببینیم با چه چیزی سروکار داریم! واقعیت گسترش یافته (XR) یک اصطلاح جامع برای فناوری‌هایی است که دیدگاه ما از جهان را تقویت یا جایگزین می‌کنند. این اغلب از طریق پوشاندن یا غوطه ور کردن متن و گرافیک کامپیوتری در دنیای واقعی و محیط های مجازی یا حتی ترکیبی از هر دو است.

XR شامل واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت ترکیبی (MR) است. در حالی که هر سه «واقعیت» ویژگی‌ها و الزامات مشترک مشترک دارند، هر کدام اهداف و فناوری‌های زیربنایی متفاوتی دارند.

XR قرار است نقشی اساسی در متاورس ایفا کند. «تکامل بعدی اینترنت» جهان‌های واقعی، دیجیتال و مجازی را به واقعیت‌های جدیدی تبدیل می‌کند که از طریق یک دستگاه «دروازه» مجهز به بازوی مانند هدست واقعیت مجازی یا یک جفت عینک هوشمند AR قابل دسترسی است. فن‌آوری‌های XR شباهت‌های اساسی دارند: بخش اصلی همه دستگاه‌های پوشیدنی XR، توانایی استفاده از روش‌های ورودی بصری مانند ردیابی شی، اشاره، و نگاه برای پیمایش در جهان و نمایش اطلاعات حساس به زمینه است. درک عمق و نقشه برداری نیز از طریق ویژگی های عمق و مکان فعال می شود. با این حال، دستگاه های XR بر اساس نوع تجربه AR، MR، و VR و پیچیدگی موارد استفاده که برای فعال کردن طراحی شده اند، متفاوت هستند.

 

xR، AR، VR، MR: تفاوت آن ها در واقعیت چیست؟

واقعیت مجازی (Virtual Reality)

واقعیت مجازی (VR) یک تجربه همه جانبه است که به آن واقعیت شبیه‌سازی رایانه‌ای نیز گفته می‌شود. این به فناوری‌های رایانه‌ای با استفاده از هدست های واقعیت اشاره دارد تا صداهای واقعی را تولید کند؛ تصاویر و احساسات دیگری که یک محیط واقعی را تکرار می‌کنند یا یک دنیای تخیلی را ایجاد می‌کنند. VR روشی برای غوطه‌وری کاربران در دنیای کاملاً مجازی است. یک محیط واقعی VR هر پنج حواس را درگیر می‌کند (چشایی، بینایی، بویایی، لامسه، شنوایی) اما این مهم است که بگوییم این همیشه ممکن نیست. امروزه به راحتی می‌توان گفت که VR یک فناوری جدید و کاملاً تثبیت‌شده واقعیت است علاوه بر این، پس از سال‌ها محبوبیت در صنعت بازی، ما اکنون شاهد این فناوری در برنامه‌های کاربردی تر هستیم بازار و صنعت هنوز هم از این روند فناوری هیجان‌زده‌اند و پیشرفت آینده‌ای در آینده نزدیک انتظار می رود. واقعیت مجازی (VR) کاملاً جایگزین دیدگاه کاربر می شود و آنها را در یک محیط مجازی تولید شده توسط رایانه غوطه ور می کند. این نوع از فناوری XR مدتی است که با پیشرفت های تدریجی وجود داشته است. عمدتاً برای تجارب سرگرمی مانند بازی، کنسرت، فیلم یا ورزش استفاده می‌شود، اما در حوزه اجتماعی نیز سرعت می‌گیرد. برای VR، تجربه‌های سرگرمی همهجانبه به قابلیت‌هایی مانند خط لوله رندر HD، تصویربرداری حجمی، ردیابی حرکت 6DoF و ضبط حالات چهره نیاز دارند.

VR همچنین به عنوان ابزاری برای آموزش و در آموزش و مراقبت های بهداشتی مانند توانبخشی استفاده می شود. برای اینکه این تجربیات برای کاربر نهایی ممکن شود (و همچنین یکپارچه)، تمرکز فناوری VR اغلب بر روی ویدیوهای با کیفیت بالا و رندرینگ و تأخیر بسیار کم است.

در نهایت، دستگاه‌های VR در حال حاضر تجربیات کنفرانس ویدیویی را از طریق پلتفرم‌هایی مانند RecRoom که امکان ملاقات مجازی در جهان‌های مجازی مختلف را فراهم می‌کند، افزایش می‌دهند. RecRoom که اکنون از Oculus Quest پشتیبانی می‌کند، در قسمت سوم سریال واقعیت جدید Arm’s در سال 2020 که تجربیات همهجانبه با VR را مورد بحث قرار می‌داد، نمایش داده شد. در حالی که برخی از دستگاه‌های واقعیت مجازی باید به رایانه شخصی متصل شوند، دستگاه‌های VR مستقل مانند Oculus Quest 2 که در تصویر نشان داده شده است، می‌توانند تجربه‌های بازی AAA و متاورس را ارائه دهند. این دستگاه‌های VR مستقل که توسط پردازنده‌های Arm رده بالا پشتیبانی می‌شوند، می‌توانند به هر جایی منتقل شوند. در آینده، دستگاه های VR مستقل تبدیل به دستگاه های دروازه ای به متاورس خواهند شد.

 

در ارتباط با هدست Apple VR با فن بخوانید.

 

واقعیت افزوده (Augmented Reality)

واقعیت افزوده (AR) یک نمایش زنده، مستقیم یا غیرمستقیم از یک جسم است محیط دنیای واقعی که عناصر آن‌ها توسط ورودی حسی تولید شده توسط رایانه مانند صدا تقویت می‌شوند (مکمل) هستند داده‌های ویدئویی، گرافیکی یا GPS. همان طور که AR در بالای جهان خودمان وجود دارد، همان آزادی را در زندگی عادی خود به شما می‌دهد AR از واقعیت موجود شما استفاده می‌کند و با استفاده از دستگاهی به نوعی آن را به آن می‌افزاید موبایل و تبلت ها محبوب‌ترین واسطه ART در حال حاضر از طریق دوربین هستند برنامه‌ها یک پوشش از محتوای دیجیتالی را در محیط قرار می‌دهند. از هدست های سفارشی نیز استفاده می‌شود به عنوان نمونه‌های رایج AR، bitmojis جدید Pokemon Go و Snapchat وجود دارد. واقعیت افزوده (AR) با پوشاندن آنچه می بینیم با اطلاعات تولید شده توسط کامپیوتر، دید ما را از دنیای واقعی افزایش می دهد. امروزه این فناوری در اپلیکیشن‌های AR گوشی‌های هوشمند رایج است که کاربر را ملزم می‌کند گوشی خود را در مقابل خود نگه دارد. با گرفتن تصویر از دوربین و پردازش آن در زمان واقعی، این برنامه قادر است اطلاعات متنی را نمایش دهد یا تجربیات بازی و اجتماعی را ارائه دهد که به نظر می رسد ریشه در دنیای واقعی دارند.

در حالی که AR گوشی های هوشمند در دهه گذشته به طور قابل توجهی بهبود یافته است، برنامه های کاربردی آن همچنان محدود است. به طور فزاینده ای، تمرکز بر ارائه یک تجربه AR جامع تر از طریق عینک های هوشمند پوشیدنی است. این دستگاه‌ها باید یک پردازنده بسیار کم مصرف را با چندین حسگر از جمله درک عمق و ردیابی ترکیب کنند که همگی در فرم فاکتوری هستند که به اندازه کافی سبک و راحت برای استفاده طولانی مدت باشد.

عینک‌های هوشمند AR به ناوبری همیشه روشن، بصری و ایمن در زمانی که کاربران در حال حرکت هستند نیاز دارند. این امر مستلزم پیشرفت های کلیدی در ویژگی هایی مانند عمق، انسداد (زمانی که یک شی در یک فضای سه بعدی مانع از دید شی دیگر می شود)، معناشناسی، مکان، جهت گیری، موقعیت، ژست، و ژست و ردیابی چشم است. در سال 2021، تعدادی از مدل‌های عینک هوشمند جدید وارد بازار شد، از جمله عینک‌های هوشمند Spectacle از اسنپ، Lenovo ThinkReality A3 و شیشه‌های هوشمند نسل بعدی Vuzix. همانطور که در ویدیوی زیر توضیح داده شده است، عینک های هوشمند AR قرار است در آینده زندگی همه ما را بهبود بخشند. آنها همچنین احتمالاً نقش دروازه‌ای به فراجهان را ایفا می‌کنند که در آن عناصر مجازی و واقعیت تلاقی می‌کنند.

 

واقعیت ترکیبی (Mixed Reality)

واقعیت مختلط (MR) که گاه به آن واقعیت ترکیب(Mixed Reality) گفته می‌شود ادغام دنیاهای واقعی و مجازی برای تولید محیط جدید و تجسم در جایی است که اشیاء فیزیکی و دیجیتالی در زمان واقعی باهم زندگی می‌کنند و در تعامل هستند یعنی قرار دادن تصاویر جدید در یک فضای واقعی به گونه‌ای که تصاویر جدید قادر به تعامل باشند تا حدی، با آنچه در دنیای جسمی که می‌شناسیم واقعی است ویژگی اصلی MR این است که محتوای مصنوعی و محتوای دنیای واقعی قادرند در زمان واقعی نسبت به یکدیگر واکنش نشان دهند. MR جایی بین AR و VR قرار دارد، زیرا دنیای واقعی و مجازی را ادغام می کند. سه سناریو کلیدی برای این نوع فناوری XR وجود دارد. اولین مورد از طریق یک گوشی هوشمند یا دستگاه پوشیدنی AR با اشیاء و کاراکترهای مجازی است که در محیط های دنیای واقعی قرار گرفته اند، یا به طور بالقوه برعکس.

بازی موبایل Pokémon Go که در سال 2016 جهان را طوفانی کرد، پوکمون های مجازی را در محیط های واقعی از طریق یک دوربین گوشی هوشمند پوشش می دهد (این موضوع در هولولنز 2 نیز همانطور که در مایکروسافت Ignite 2021 نشان داده شد نشان داده شد). این اغلب به عنوان یک بازی انقلابی واقعیت افزوده معرفی می شود، اما در واقع یک نمونه عالی از MR است – ترکیب محیط های دنیای واقعی با اشیاء تولید شده توسط کامپیوتر. از واقعیت ترکیبی نیز استفاده می‌شود تا بازیکنان دنیای واقعی VR را در بازی‌های ویدیویی قرار دهند تا شخصیت‌های دنیای واقعی را به پلتفرم‌های پخش بازی مانند Twitch یا YouTube بیاورند.

 

واقعیت گسترده (Extended Reality)

عبارت (XR) اصطلاحی جدید است که به فرهنگ لغات کلمات فنی اضافه شده است در حال حاضر، فقط تعداد کمی از افراد XR آگاهی دارند. واقعیت توسعه‌یافته به کلیه محیط‌های ترکیبی واقعی و مجازی و تعامل انسان و ماشین ایجادشده توسط فناوری رایانه و پوشیدنی. واقعیت گسترده شامل تمام اشکال توصیفی آن مانند واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، واقعیت مختلط (MR).به عبارت دیگر، XR را می‌توان به عنوان یک چتر تعریف کرد که هر سه واقعیت AR)، VR،MR) را تحت یک مدت دور هم جمع می‌کند و منجر به سردرگمی عمومی کمتری می‌شود واقعیت گسترده، سطح گسترده‌ای و متنوع زیادی را در Virtuality از ورودی‌های سنسور جزئی به مجازی Immersive فراهم می‌کند. از چند سال گذشته، ما در مورد AR، VR و MR صحبت می‌کردیم و احتمالاً در سال‌های آینده، ما در مورد XR صحبت خواهیم کرد.

 

منابع آماری:

https://www.arm.com/blogs/blueprint/xr-ar-vr-mr-difference

1 Comment

Add Yours →

دیدگاهتان را بنویسید