باکت لیست – لیست آرزوهای قبل از مرگ!

باکت لیست یا لیست آرزوهای قبل از مرگ!

بالا رفتن از یه صخره، نواختن پیانو، خوردن یه پیزتای مشتی توی ایتالیا، صعود از دماوند یا اورست و بانجی جامپینگ، براتون آشنا نیستن؟  اینا یه بخش کوچیکی از آرزوها و فعالیت هایی هستن که خیلی از ما می خوایم قبل از مرگ انجامشون بدیم و تجربه شون کنیم، احتمالا قبلا خیلی از اینا رو شنیده باشین.

همه ما به طور ذهنی از امیدها و آرزوهای خودمون آگاهی داریم. از طرفی به هر جایی نگاه می کنید افراد بزرگ و  تأثیرگذاران، قهرمانان و ورزشکاران موفق به شما میگن که نوشتن اهداف شما اون ها رو به واقعیت تبدیل می کنه و به هدفتون نزدیک تر می شین. تعداد کمی از ما برای انجام این کار وقت می ذاریم، اما وقتی یه هدفی، یه آرزویی روی کاغذ بیاد، انگار برای دستیابی به اون آماده تریم. ولی اما آیا معنی باکت لیست اینه؟ چگونه می تونیم بفهمیم که این کار رو به درستی انجام می دیم یا نه؟ اصلا باکت لیست چیه؟

 

باکت لیست – لیست آرزوهای قبل از مرگ!

باکت لیست چیه؟

طبق تعریف، باکت لیست “تعدادی از تجربیات یا دستاوردهاست که فرد امیدواره در طول زندگی خودش داشته باشه یا به اون ها برسه”. سال هاست فقط افرادی که با مرگ قریب الوقوع روبرو هستند یک باکت لیست تهیه می کنند. اخیرا اما باکت لیست فراگیر تر شده و افراد بیشتری باهاش آشنا شدن و حتی کسایی که بیماری صعب العلاجی ندارن یا سنشون پایینه هم این لیست رو تهیه می کنن.

 

این لیست رو باکت لیست می نامند؟

علیرغم فیلم دلخراش 2007 باکت لیست با بازی جک نیکلسون و مورگان فریمن، برای تهیه لیستی از رویاها لازم نیست دور از جون در حال مرگ باشید. ریشه اصطلاح ” باکت لیست یا The Bucket List ” از عبارت ” before you kick the bucket ” انگلیسی نشأت می گیره که یه جورایی معنی قبل از مرگ میده. از این رو دلالت های اولیه اون برای برخی اینه که اگه یه لیست باکت داشته باشین یه جورایی به مرگ نزدیکین، در حالی که همیشه هم اینجوری نیست.

در سال 2006 اولین استفاده شناخته شده از اصطلاح باکت لیست، یک سال قبل از نمایش فیلم در سراسر جهان، ثبت شد. در حالی که فیلم ممکن است این عبارت رو گسترده تر کرده باشه، من فکر می کنم با اطمینان می توان گفت که مردم قرن ها لیست های سطحی آرزو های قبل از مرگی داشته اند. برخی ممکن است آن را یک لیست زندگی، یک برنامه زندگی یا حتی یک لیست رویایی بنامند. از لحاظ تئوری، این ها به نوعی باکت لیست در نظر گرفته می شن.

 

ما چرا باید باکت لیست داشته باشیم؟

تعیین اهداف به ما کمک می کنه اون چه رو که می خوایم کشف کنیم بیان کنیم و تمرکز بیشتری روش بذاریم که ما رو دقیق تر بهش می رسونه و بهتر می فهمیم توی دلمون چخبره. نوشتن یه باکت لیست توجه ما را متمرکز می کنه و به ما کمک می کنه تا خودمون رو در قبال آمال و آرزوها و اهدافمون مسئول بدونیم. به عنوان انسان، ما با تکیه بر حس امید رشد می کنیم!

مزایای بیشماری برای به وجود آوردن یه باکت لیست وجود داره. این به شما کمک می کنه تا تعادل رو در زندگی خود ایجاد کنید و این امر باعث می شه که برای چیزهایی که دوست دارید وقت بذارید. تناسب در سرگرمی ها یا فعالیت های سرگرم کننده و ماجراهای سبک زندگی شما باعث افزایش شادی شما می شه و همچنین یک باکت لیست شما رو مجبور می کنه که با ارزش های خود دوباره دوست بشین و توی این دنیای پر از درد و غصه و کار و سختی غرق نشین و تجربیات و دستاوردهاتون رو هم بتونین بررسی کنین!

نظر شما چیه؟ باکت لیست دارید؟ خوشحال می شم برام بنویسین!

دیدگاهتان را بنویسید