سیستم های متمرکز و غیرمتمرکز

سیستم های متمرکز و غیرمتمرکز

سیستم های سنترالایز و غیر سنترالایز یا همون متمرکز و غیرمتمرکز چی ان؟

در گذشته محاسبات مبتنی بر رایانه اصلی، هنگام ساخت شبکه، گزینه های زیادی وجود نداشت. با این وجود، برای سازمان های امروزی، چندین انتخاب در نظر گرفته شده که به اون ها امکان می دهد شبکه ای ایجاد کنند که نیازهای منحصر به فرد کسب و کار آنها را برآورده کند. با این حال، یکی از مهمترین ملاحظات اینه که آیا اون ها می خوان از یک شبکه متمرکز یا غیرمتمرکز استفاده کنند.

 

سیستم های متمرکز و غیرمتمرکز

تفاوت بین شبکه متمرکز و غیرمتمرکز چیه؟

تفاوت اصلی بین شبکه های ارتباطی متمرکز و غیرمتمرکز مربوط به این سوال است که چه کسی کنترل خود شبکه رو داره. در یک سیستم متمرکز، یک مقام یا مدیر واحد کنترل کامل بر تمام جنبه های شبکه را حفظ می کند. این اختیارات معمولاً از طریق یک سرور مرکزی اعمال می شود که همه داده ها و مجوزها را مدیریت می کند. یک شبکه متمرکز همچنین تمام قدرت پردازش عمده را در این سرور اصلی قرار می ده.

شبکه های غیرمتمرکز به شکل بسیار پراکنده تری سازمان یافته اند. هر گره در شبکه به عنوان یک مرجع جداگانه با قدرت تصمیم گیری مستقل در مورد نحوه تعامل با سایر سیستم ها عمل می کند. این شبکه ها توزیع توان پردازشی و توزیع بار کاری را نیز بین سرورهای متصل انجام می دن.

 

شبکه رایانه ای متمرکز چجوری کار می کنن؟

از آنجا که اون ها کنترل مستقیم بیشتری رو ارائه می دن و تنظیم و مدیریتشون هم معمولاً آسون تره، بسیاری از سازمان ها همچنان به استفاده از معماری پردازش متمرکز می پردازن. این شبکه ها در اطراف یک سرور مرکزی مستقر هستن که عملکردهای پردازش، ذخیره سازی و مجوزهای موجود در اختیار کاربران را مدیریت می کنند. سرورهای رایانه ای متمرکز معمولاً دستگاههای بسیار قدرتمندی هستند ، قادر به پاسخگویی به حجم زیادی از درخواست ها از سیستم های متصل هستن و همچنین افرادی را که به این منابع دسترسی دارند، زمانی که می تونن به آن ها دسترسی داشته باشن و تحت چه شرایطی مدیریت می کنن.

کارایی مزیت اصلی این نوع معماری شبکه ست. از آنجا که کلیه عملکردهای کلیدی شبکه از طریق یک مکان مرکزی مدیریت می شه، پرسنل فناوری اطلاعات می توانند از نظر به روزرسانی سخت افزار و وصله های نرم افزاری، روی به روز نگه داشتن این سرورها تمرکز کنند. معماری متمرکز همچنین ارائه تجربه کاربری مداوم را آسون تر می کنه زیرا محیط شبکه پایدار و قابل پیش بینی است. همچنین، از آنجا که همه اتصالات باید از سرور اصلی عبور کنند، درخواست ها و بسته های داده به طور کلی مسیر کوتاه تری را به مقصد خود دنبال می کنند، که می تواند سرعت و عملکرد را بهبود بخشد.

با این حال، در نقطه ضعف، شبکه های متمرکز بسیار تحمل خطا ندارند. همه داده ها باید از یک مکان واحد عبور کنند. بنابراین اگر آن سرور مرکزی به هر دلیلی خراب شود، احتمالاً کل سیستم رو به فنا میده. این امر معماری متمرکز را به یک هدف وسوسه انگیز برای حملات سایبری تبدیل می کند زیرا این نقض به طور بالقوه می تواند تمام داده ها و برنامه های ذخیره شده در آنجا را به خطر بیندازد. و گرچه متمرکز سازی می تواند به طور بالقوه کارایی را بهبود بخشد، اگر شبکه از پهنای باند کافی برای اداره فعالیت های کاربر برخوردار نباشد، می تواند منجر به کندی گسترده بشه.

 

یک شبکه غیرمتمرکز چجوری کار می کنه؟

با افزایش قدرت پردازش دستگاه های جداگانه توزیع شده در شبکه ها، معماری غیرمتمرکز جذابیت بیشتری پیدا کرده است. در حالی که عدم تمرکز درجات مختلفی وجود داره، اما اصل اصلی شامل چندین ماشین مستقله که به هم متصل شده و مجموعه ای از منابع را فراهم می کنند. از آنجا که هر گره در شبکه کنترل مستقل خود را حفظ می کند، هر یک از آنها می توانند قوانین مربوط به خود را در مورد داده ها و میزان کار در دسترس قرار دهند.

مدیریت این شبکه پیچیده از منابع محاسباتی ممکن است دشوار باشد، اما معماری غیرمتمرکز این امکان را برای سازمان ها فراهم کرده تا بتوانند از محاسبات لبه ای استفاده کنند و بسیاری از دستگاه ها را به روش های جدید و مهیج مستقر کنند. مقیاس گذاری شبکه نیز ساده تر است زیرا به سادگی افزودن دستگاه دیگر می تواند منابع محاسباتی غیرمتمرکز موجود را افزایش دهد.
یکی دیگر از مزیت های اصلی شبکه های غیرمتمرکز قابلیت اطمینان سیستم است. از آنجا که هر گره در شبکه به عنوان یک سیستم مستقل که به مجموعه ای از منابع محاسباتی کمک می کند، عمل می کند ، هیچ یک از نقاط خرابی یا آسیب پذیری وجود ندارد. اگر یک جز خراب شود یا هک شود ، باقیمانده شبکه به خطر نمی افتد و همچنان عملیاتی خواهد بود. برای اینکه بازیگری متخاصم سیستم را پایین بیاورد، باید چندین سیستم مستقل را هدف قرار داده و آنها را ضبط کند، هرکدام با کنترل های امنیتی و داده های خاص خود. حتی اگر یک حمله سایبری یک سیستم واحد را نقض کند ، هیچ تضمینی وجود ندارد که این اطلاعات شامل داده های ارزشمندی باشد که مهاجمان امیدوارند بتوانند آنها را پیدا کنند و از اون ها بهره برداری کنند.

متأسفانه، ماهیت پیچیده و پویای معماری غیرمتمرکز ساخت و مدیریت آن را بسیار دشوار می کند. شبکه های غیرمتمرکز به جای تمرکز بر روی یک سرور اصلی یا خوشه سرورها، به چندین ماشین احتیاج دارند که باید به روز شده و وصله شن تا آخرین عملکردها و نیازهای امنیتی را برآورده کنند. این ماشین ها همچنین ممکن است از نظر مصرف برق و تأخیر کارایی کمتری داشته باشند. داده ها بعضی اوقات باید مسیرهای پیچیده ای را از یک ماشین به ماشین دیگر طی کنند، این بدان معناست که حل و فصل درخواست ها بیشتر طول می کشد.

 

مرکزیت، تمرکز زدایی و رایانش ابری

پذیرش گسترده رایانش ابری تأثیر بسزایی در شبکه های متمرکز و غیرمتمرکز داشته است. از برخی جهات، رایانش ابری نهایی ترین شبکه پردازش متمرکز است. ارائه دهندگان رایانش ابری ضمن حفظ کنترل کامل بر این منابع، به کاربران امکان می دهند تا به برنامه ها و قدرت محاسبه سرورهای خود دسترسی داشته باشند. در عین حال، اتصال ابری امکان طراحی شبکه های غیرمتمرکز را فراهم می کند که شامل استراتژی های محاسبات لبه ای و دستگاه های اینترنت اشیا هستند که می توانند به طور خودکار عمل کنند در حالی که هنوز داده ها را به سیستم های دیگر منتقل می کنن.

 

متمرکز و غیرمتمرکز: کدوم بهتره؟

مثل خیلی از سوالات معماری فناوری اطلاعات، هنگام انتخاب بین یک شبکه متمرکز و غیرمتمرکز، نیازهای تجاری مورد توجه اصلی قرار می گیرند. اگر سازمانی به سیستمی با مدیریت آسان نیاز داشته باشد که به وی امکان کنترل زیادی بر حجم کار و دسترسی کاربر را بدهد، یک شبکه متمرکز بیشتر منطقی به نظر می رسد. اجرای و حفظ معماری غیرمتمرکز ممکن است دشوارتر باشه، اما از نظر افزونگی و امنیت مزایایی واسه خودش داره.
هر دو نوع شبکه دارای مشکلات عملکرد خاص خودشون برای مدیریت هستند. شبکه های پردازش متمرکز باید ظرفیت کافی برای جلوگیری از تنگناهای پهنای باند را داشته باشند، در حالی که شبکه های غیرمتمرکز باید برای مقابله با تأخیر بهینه بشن. سازمان ها همچنین باید برنامه های مقیاس پذیری آینده خود را در نظر بگیرند و شبکه ای رو طراحی کنند که بتواند با گذشت زمان رشد کند.

دیدگاهتان را بنویسید