مفهوم Clean Code در javascript

مفهوم Clean Code در javascript

در این نوشته به بررسی مباحث مربوط به کد تمیز یا clean code در زبان برنامه نویسی javascript می پردازیم.

در این نوشته یک ریپوزیتوری از گیت هاب را ترجمه و بازنویسی کرده ام.

آدرس ریپوزیتوری اصلی:

https://github.com/ryanmcdermott/clean-code-javascript

آدرس این ترجمه روی گیت هاب:

https://github.com/amirshnll/clean-code-javascript

 

پیشنهاد نویسنده: کد تمیز در PHP

 

مفهوم Clean Code در javascript

مقدمه در Clean Code

Clean Code js

اصول مهندسی نرم افزار ، از کتاب Robert Code Martin Clean Code ، اقتباس گرفته شده است تا در این نوشته اصول آن برای زبان برنامه نویسی javascript را بررسی کنیم. این یک راهنمای ساده نیست. این یک راهنما برای تولید نرم افزارهای قابل خواندن با خوانایی بالا، قابل استفاده مجدد در زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت است.

لازم نیست که هر اصلی که گفته شد دقیقاً رعایت شود، و حتی تعداد کمتر مورد توافق همه توسعه دهدگان قرار خواهند گرفت. این ها رهنمودهایی هستند و چیز دیگری فراتر از این نیستند، اما مواردی هستند که در طول چندین سال تجربه جمعی توسط نویسندگان Clean Code نوشته شده است.

صنعت مهندسی نرم افزار ما کمی بیش از 50 سال قدمت دارد و ما هنوز چیزهای زیادی باید بیاموزیم. وقتی معماری نرم افزار به اندازه خود معماری قدیمی باشد، شاید در این صورت قوانین سخت تری برای پیروی از آن داشته باشیم. در حال حاضر، اجازه دهید این دستورالعمل ها به عنوان یک موضوع مهم برای ارزیابی کیفیت کد در زبان برنامه نویسی JavaScript که شما و تیم خود تولید می کنید، باشد.

یک نکته مهم دیگر: دانستن این موارد بلافاصله شما را به یک توسعه دهنده نرم افزار بهتر تبدیل نمی کند و سال ها کار با این نکات به این معنی نیست که اشتباه نخواهید کرد. هر قطعه از کد به عنوان اولین پیش نویس شروع می شود، مثل اینکه خاک رس مرطوب را به شکل نهایی خود که مثلا می تواند کوزه باشد درآید. سرانجام، وقتی با  این نوشته را می خوانید مشکلات خود را هم ببنید. خودتان را برای پیش نویس های اولیه که نیاز به پیشرفت دارند، اذیت نکنید و به جای آن سعی کنید بیشتر کد بزنید.

 

متغیرها در Clean Code

از نام های معنا دار برای متغیرهای خود استفاده کنید
نوع نادرست انتخاب معنا دار نام متغیرها:

نوع صحیح انتخاب معنا دار نام متغیرها:

در ارتباط با قواعد نام گذاری توابع و متغیر‌ها بیشتر بخوانید.

 

از کلمات مشابه برای همان نوع متغیر استفاده کنید
نوع نادرست نام گذاری نام متغیرها:

نوع صحیح نام گذاری نام متغیرها:

 

از نام های جستجو شدنی استفاده کنید

ما بیشتر از آنچه را که کد می نویسیم کدها را می خوانیم. مهم است که کدی که می نویسیم قابل خواندن و جستجو کردن باشد. با نام گذاری متغیرها که در نهایت برای درک برنامه ما معنی دار هستند، ما برای خوانندگان کد خود آسیب نمی رسانیم. نام های خود را جستجو کردنی انتخاب کنید. ابزارهایی مانند buddy.js و ESLint می توانند به شناسایی ثابت های بدون نام کمک کنند.

نام گذاری جستجو شدنی به صورت نادرست:

نام گذاری جستجو شدنی به صورت صحیح:

 

از متغیرهای توضیحی استفاده کنید
حالت بد – متغیرهای توضیحی

حالت صحیح – متغیرهای توضیحی

 

از نگاشت ذهنی خودداری کنید

متغیرهای صریح بهتر از متغیرهای ضمنی است.

نادرست:

صحیح:

 

نیاز به تکرار نام شی در متغیرها نیست

برای نام گذاری اعضای یک کلاس نیاز به استفاده از نام کلاس در نام آن ها نیست.

حالت نادرست استفاده از نام شی در کنار اعضا کلاس:

حالت صحیح استفاده از نام شی در کنار اعضا کلاس:

 

به جای اتصال کوتاه یا شرطی، از آرگومان های پیش فرض استفاده کنید

 

بحث های پیش فرض اغلب تمیزتر از اتصال کوتاه است. توجه داشته باشید که اگر از آنها استفاده کنید، عملکرد شما فقط مقادیر پیش فرض آرگومان های تعریف نشده را ارائه می دهد. سایر مقادیر “falsy” مانند “” ، “” ، false ، null ، 0 و NaN ، با مقدار پیش فرض جایگزین نخواهند شد.

نادرست:

صحیح:

 

توابع در Clean Code

آرگومان های توابع (در حالت ایده آل 2 تا یا کمتر از آن)

محدود کردن تعداد پارامترهای توابع بسیار مهم است زیرا تست کردن توابع برای شما آسان تر می شود. داشتن بیش از سه مورد آرگومان منجر به این می شود که تست کردن کدها سخت تر شود.

یک یا دو آرگومان ایده آل است و در صورت امکان باید از سه آرگومان بیشتر جلوگیری کرد. هر چیزی بیش از این باید ادغام شود. معمولاً، اگر بیش از دو آرگومان دارید، تابع شما تلاش می کند کارهای زیادی (بیش از یک کار) را انجام دهد.

از آنجا که جاوا اسکریپت به شما امکان می دهد اشیا را بسازید می توانید از آن چندین نمونه بسازید و استفاده کنید.

برای اینکه مشخص شود تابع مورد نظر چه ویژگی هایی دارد، می توانید از destructuring syntax در ES2015 / ES6 استفاده کنید. این چند مزیت اصلی دارد:

 • وقتی کسی به امضای تابع نگاه می کند، بلافاصله مشخص شود که وظیفه ی انجام آن چیست.
 • می توان از آن برای شبیه سازی پارامترهای نام برده استفاده کرد.
 • با کمک آن ها می توان از side effectsها جلوگیری کرد و اشیا بدون آرگومان ها اصلا ساخته نمی شوند و برای کلون کردن توابع نیاز هستند.
 • استفاده از توابع بدون آرگومان ها نمی تواند امکان پذیر باشد.
نادرست:

صحیح:

 

توابع باید یک کار را انجام دهند

این مهمترین قانون در مهندسی نرم افزار است. وقتی توابع بیش از یک کار انجام می دهند، نوشتن، تست و استدلال آن ها دشوارتر است. وقتی می توانید یک تابع را فقط برای یک کار بنویسید، می توان به راحتی آنرا تغییر داد و کد شما بسیار تمیزتر خواهد شد. اگر از کل این راهنما فقط همین یک مورد را متوجه شوید شما از تعداد زیادی از توسعه دهندگان پیشی خواهید گرفت.

نادرست:

صحیح:

 

نام تابع باید بگوید که چه کاری انجام می دهد
نادرست:

صحیح:

 

توابع فقط باید یک سطح انتزاع باشند

وقتی بیش از یک سطح انتزاع داشته باشید، تابع شما معمولاً بیش از حد استفاده می شود. تقسیم توابع منجر به استفاده مجدد و تست آسان تر می شود.

نادرست:

صحیح:

 

کد تکراری را حذف کنید

تمام تلاش خود را انجام دهید تا از نوشتن کدهای تکراری جلوگیری کنید. کد تکراری بد است زیرا به این معنی است که در صورت نیاز به تغییر منطق در ساختار برنامه، بیش از یک مکان برای تغییر دادن چیزی وجود دارد که باید آن را انجام دهید.

تصور کنید اگر یک رستوران اداره می کنید و موجودی خود را پیگیری می کنید: تمام گوجه فرنگی ، پیاز ، سیر ، ادویه جات و … را در لیست نوشته باشید. اگر چندین لیست دارید که این مورد را در آن نگه می دارید ، پس هنگام تهیه یک غذا با گوجه فرنگی همه ی لیست ها باید به روز شوند ولی اگر فقط یک لیست موجودی دارید ، فقط یک جا برای به روزرسانی وجود دارد که باید آنرا تغییر دهید!!

اگر غالباً کد تکراری دارید علت آن این است که دو یا چند چیز کمی متفاوت دارید که اشتراکات زیادی با هم دارند، اما تفاوت آن ها شما را مجبور می کند که دو یا چند عملکرد جداگانه برای آن ها داشته باشید که بیشتر کارهای مشابه را انجام می دهند. حذف کد تکراری به معنای ایجاد انتزاعی است که می تواند مجموعه ای از موارد مختلف را فقط با یک تابع / ماژول / کلاس مدیریت کند.

درست گرفتن انتزاع بسیار مهم است، به همین دلیل باید از اصول SOLID مندرج در بخش Class ها پیروی کنید. انتزاعات بد ممکن است از کد تکراری بدتر باشد، بنابراین مراقب باشید! با گفتن این، اگر می توانید انتزاع خوبی انجام دهید، آن را انجام دهید! کدتان را مجددا تکرار نکنید، در غیر این صورت هر زمان که بخواهید یک چیز را تغییر دهید باید بخش های مختلفی را ویرایش کنید.

نادرست:

صحیح:

 

اشیا پیش فرض را با Object.assign تنظیم کنید
نادرست:

صحیح:

 

از flagها به عنوان پارامترهای توابع استفاده نکنید

flagها به کاربر شما می گویند که این تابع بیش از یک کار انجام می دهد. توابع باید یک کار انجام دهند. اگر توابع شما براساس کدهای boolean دنبال می شوند، توابع خود را تجزیه کنید.

حالت نادرست در استفاده از flagها:

حالت صحیح در استفاده از flagها:

 

از عوارض جانبی یا Side Effects خودداری کنید

به جای اینکه مقدار یک تابع در یک متغیر global نوشته شود به صورت غیر void آنرا تعریف کنید و مقدار را برگردانید.

غلط – حالت اول:

صحیح – حالت اول:

در JavaScript برخی مقادیر غیر قابل تغییر (تغییرناپذیر) و برخی قابل تغییر (تغییر پذیر) هستند. اشیا و آرایه ها دو نوع مقادیر قابل تغییر هستند بنابراین مهم است که هنگام انتقال به عنوان پارامترهای یک تابع، آنها را با دقت کنترل کنید. یک تابع جاوا اسکریپت می تواند خصوصیات یک شی را تغییر دهد یا محتوای یک آرایه را تغییر دهد که به راحتی باعث اشکال در جای دیگر شود.

غلط – حالت دوم:

صحیح – حالت دوم:

 

توابع عمومی یا global ننویسید

توابع global در JavaScript یک عمل نامناسب است زیرا شما می توانید با کتابخانه یا API دیگری این کار را انجام دهید.

به طور مثال: اگر می خواهید یک Array در جاوا اسکریپت را گسترش دهید تا یک متد diff داشته باشد که می تواند تفاوت بین دو آرایه را نشان دهد، چه می کنید؟ شما می توانید تابع جدید خود را در Array.prototype بنویسید، اما این می تواند با کتابخانه دیگری که سعی در انجام همان کار دارد تداخل پیدا کند. اگر آن کتابخانه دیگر فقط برای پیدا کردن تفاوت بین اولین و آخرین عناصر یک آرایه از تفاوت استفاده می کرد چه؟ به همین دلیل بهتر است فقط از کلاس های ES2015 / ES6 استفاده کنید و Array global را به سادگی گسترش دهید.

نادرست:

صحیح:

 

برنامه نویسی تابعی را ترجیح دهید

جاوا اسکریپت مثل زبان Haskell یک زبان کاربردی نیست، اما یک زبان تابع محور است. زبان های تابعی می توانند تمیزتر و تست کردن آن ها آسان تر هم باشد. هر وقت می توانید این سبک برنامه نویسی را ترجیح دهید جاوااسکریپت را انتخاب کنید.

نادرست:

صحیح:

 

کپسوله سازی دستورات شرطی
نادرست:

صحیح:

 

از شروط منفی استفاده نکنید
نادرست:

صحیح:

 

از شرطی شدن اجتناب کنید

به نظر می رسد این یک کار غیرممکن است. با شنیدن این موضوع احتمالا همه ی برنامه نویسان عزیز می گویند “چگونه قرار است بدون if ، کاری انجام دهیم؟” پاسخ این است که شما می توانید برای رسیدن به همان کار در بسیاری از موارد از چند case استفاده کنید. سوال دوم معمولاً این است ، “خوب این عالی است اما چرا من می خواهم این کار را انجام دهم؟” پاسخ این است که مفهوم قبلی که در ارتباط با clean code خواندیم این است که یک تابع فقط باید یک کار واحد انجام دهد. وقتی کلاس ها و توابعی را دارید که دستور if دارند ، به خواننده ی کد خود می گویید عملکرد این بخش شما بیش از یک کار را انجام می دهد. به یاد داشته باشید ، فقط یک کار را باید انجام دهید.

حالت نادرست شرطی شدن:

حالت صحیح شرطی شدن:

 

از بررسی نوع خودداری کنید

در زبان برنامه نویسی javascript بررسی نوع نداریم اگر برای این موضوع وسواس دارید باید با یک تابع استفاده کنید که بهتر است این کار را انجام ندهید. این موضوع که نوع خاصی برای متغیرهای جاوااسکریپت در نظر گرفته می شود گاهی خوب است و گاهی بد اگر نیاز به جلوگیری از این موضوع دارید باید از APIهای سازگار استفاده کنید.

روش نادرست – حالت اول:

روش صحیح – حالت اول:

اگر با مقادیر موجود در زبان جاوااسکریپت مانند رشته ها و عدد های صحیح کار می کنید و نمی توانید از polymorphism استفاده کنید اما هنوز هم نیاز به بررسی نوع دارید ، باید از TypeScript استفاده کنید. این یک گزینه ی عالی برای جاوا اسکریپت در حالت معمول است، زیرا TypeScript را در یک syntax استاندارد JavaScript را برای شما فراهم می کند. مشکلی که در بررسی  دستی نوع ها در جاوا اسکریپت به وجود دارد این است که انجام آن به خوبی به توابع و کدهای اضافی احتیاج دارد به طوری که type-safety ساختگی شما خوانایی از دست رفته را جبران نمی کند. کدهای جاوا اسکریپت خود را تمیز نگه دارید، تست های خوبی بنویسید و آنها را تست کنید. در غیر این صورت با TypeScript که یک گزینه ی خوب می باشد همه ی این کارها را انجام دهید.

نادرست:

صحیح:

 

بیش از حد بهینه نکنید

مرورگرهای مدرن هنگام اجرای کدها بهینه سازی زیادی را انجام می دهند. بسیاری از اوقات، اگر در حال بهینه سازی هستید، فقط وقت خود را تلف می کنید. منابع خوبی برای دیدن این بهینه سازی سازی ها وجود دارد که در این لینک می توانید آن ها را مطالعه کنید.

نادرست:

صحیح:

 

کد مرده را حذف کنید

کد مرده به همان اندازه ای که کدهای تکراری بد هستند نامناسب است. دلیلی برای عدم حذف کدهای مرده نیست و اگر کدی هیچ وقت فراخوانی نمی شود، از دستش خلاص شوید!

نادرست:

صحیح:

 

اشیا و ساختارهای داده در Clean Code

از getters و setters استفاده کنید

استفاده از getters و setters برای دسترسی به داده های داخل اشیا می تواند بهتر از دسترسی مستقیم به اعضای آن شی باشد؛ دلایل زیر را برای آن داریم:

 • وقتی می خواهید کارهایی فراتر از به دست آوردن یک property در شی را دارید، نیازی نیست به جستجو و تغییر دسترسی نیست.
 • امکان افزودن اعتبار سنجی را هنگام set کردن دارید.
 • امکان کپسوله سازی به وجود می آید.
 • برای افزودن error handling و logging مشکلی نخواهید داشت.
 • می توانید ویژگی های شی object خود را به صورت lazy بارگذاری کنید و سرعت لود خود را سریعتر کنید.
نادرست:

صحیح:

 

اعضای داخل اشیا را private کنید

این را می توان از طریق بستارها (برای ES5 و نسخه های پایین تر) داشت.

نادرست:

صحیح:

 

کلاس ها در Clean Code

کلاس های ES2015 / ES6 را به توابع ساده ES5 ترجیح دهید

بدست آوردن تعاریف، ساختار و روش تعریف قابل خواندن برای کلاس های ES5 کلاسیک بسیار دشوار است. اگر به ارث بری نیاز دارید (و توجه داشته باشید که ممکن است این کار را نکنید) ، کلاس های ES2015 / ES6 را ترجیح دهید. با این وجود، تابع های کوچک را به کلاس ها ترجیح دهید تا زمانی که که به اشیا بزرگتر و پیچیده تری احتیاج داشته باشید.

نادرست:

صحیح:

 

از متدهای زنجیره گذاری یا chaining استفاده کنید

این الگو در JavaScript بسیار مفید است و شما آن را در بسیاری از کتابخانه ها مانند jQuery و Lodash مشاهده می کنید. این کار به شما اجازه می دهد تا کد خوانا با حجم کمتری داشته باشید. به همین دلیل، می گوییم، از توابع زنجیره گذاری استفاده کنید و نگاهی به تمیز بودن کدهای خود بیندازید. در توابع کلاس خود به راحتی دستور this  را می توانید پایان هر کلاس بگذارید و زنجیره را برای هر متدهای کلاس بزرگتر کنید.

نادرست:

صحیح:

 

ترکیب را بر ارث بری ترجیح دهید

ابتدا بهتر است کمی در ارتباط با Design Patternها بخوانید.

نادرست:

صحیح:

 

SOLID در Clean Code

SOLID مخففی است که توسط مایکل پرز برای پنج اصل اول به نام رابرت مارتین معرفی شده است، که به معنی پنج اصل اساسی برنامه نویسی و طراحی شی گرا است.

 • S: Single Responsibility Principle (SRP)
 • O: Open/Closed Principle (OCP)
 • L: Liskov Substitution Principle (LSP)
 • I: Interface Segregation Principle (ISP)
 • D: Dependency Inversion Principle (DIP)

 

Single Responsibility Principle یا SRP

همانطور که در Clean Code بیان شد ، “هرگز نباید بیش از یک کار برای یک کلاس وجود داشته باشد”. بسته بندی کلاس هایی که قابلیت های زیادی دارند ، وسوسه انگیز است ، مانند زمانی که فقط اجازه دارید یک چمدان را در پرواز با خود حمل کنید. مسئله این است که کلاس شما از نظر مفهومی منسجم نخواهد بود و دلایل زیادی برای تغییر در آن ایجاد می کند. به حداقل رساندن تعداد دفعات لازم برای تغییر کلاس مهم است. این مهم است زیرا اگر کارایی بیش از حد در یک کلاس وجود دارد و شما بخشی از آن را اصلاح می کنید ، درک اینکه چگونه این امر بر سایر ماژول های وابسته در کد شما تأثیر می گذارد دشوار است.

نادرست:

صحیح:

 

Open/Closed Principle یا OCP

همانطور که برتراند مایر اظهار داشت ، “نهادهای نرم افزاری (کلاسها ، ماژولها ، توابع و …) باید برای پسوند باز باشند، اما برای اصلاح بسته هستند.”

این به چه معناست؟ این اصل در اصل بیان می کند که شما باید به افرادی که کد شما را می خوانند اجازه دهید ویژگی های جدید را بدون تغییر کد موجود اضافه کنند.

نادرست:

صحیح:

 

Liskov Substitution Principle یا LSP
روش نادرست LSP:

روش صحیح LSP:

 

Interface Segregation Principle یا ISP
روش نادرست ISP:

روش صحیح ISP:

 

Dependency Inversion Principle یا DIP

این اصل دو چیز اساسی را بیان می کند:

 • ماژول های سطح بالا نباید به ماژول های سطح پایین وابسته باشند. هر دو باید به Abstractionها بستگی داشته باشند.
 • Abstractionها نباید به جزئیات بستگی داشته باشد. جزئیات باید به Abstractionها بستگی داشته باشد.
حالت نادرست DIP :

حالت صحیح DIP :

 

تست کردن یا Testing در Clean Code

بهانه ای برای نوشتن تست وجود ندارد. بسیاری از فریم ورک های تست جاوااسکریپت می توانند استفاده شوند. اگر روش ترجیحی شما Test Driven Development یا TDD است، بسیار عالی است، اما نکته اصلی این است که قبل انجام این اتفاق مطمئن شوید این کاراهداف شما را پوشش داده است یا خیر؟!

مفهوم واحد در هر تست
نادرست:

صحیح:

 

همزمانی در Clean Code

Use Promises, not callbacks

Callbacks اصلا کد تمیز نیست و باعث ایجاد تو در تویی بیش از حد می شود. با ES2015  و ES6 می توانید که نوع built-in عمومی یا GLOBAL دارید؛ از آن استفاده کنید 🙂

نادرست:

صحیح:

 

استفاده از Async / Await حتی تمیزتر از Promisesها هستند

Promisesها یک گزینه ی بسیار تمیز برای callbacksها هستند، اما ES2017 / ES8 async و await را به ارمغان می آورد که یک راه حل حتی تمیزتر را ارائه می دهد. تمام آنچه شما نیاز دارید یک تابعی است که در یک کلمه کلیدی async پیشوند آ.ن قرار گرفته است، و سپس می توانید منطق خود را بدون یک زنجیره از توابع ضروری بنویسید اگر امروز می توانید از ویژگی های ES2017 / ES8 استفاده کنید، از این استفاده کنید!

نادرست:

صحیح:

 

مدیریت خطا در Clean Code

خطاهای پرتاب شده (Thrown errors) چیز خوبی است! این به این معنی است که زمان اجرا با موفقیت مشخص شده است که مشکلی در برنامه شما رخ داده است و این امر با متوقف کردن اجرای عملکرد روی پشته فعلی، کشتن روند کار (در Node) و اطلاع دادن به شما در کنسول با ردیابی پشته، به شما اطلاع می دهد.

caught errorsها را نادیده نگیرید

هیچ کاری با caught error به شما این توانایی را نمی دهد که هرگز خطای گفته شده را برطرف یا واکنش نشان دهید. ورود خطا به کنسول (console.log) خیلی خوب نیست، زیرا اغلب اوقات ممکن است در دریایی از چیزهای چاپ شده در کنسول گم شود. اگر هر بیتی از کد را در try / catch قرار دهید، به این معنی است که فکر می کنید ممکن است در آنجا خطایی رخ دهد و بنابراین باید برنامه ای تنظیم کنید یا یک مسیر کد برای زمان بروز آن ایجاد کنید.

نادرست:

صحیح:

 

promisesهای رد شده را نادیده نگیرید

به همین دلیل نباید از caught errors با try / catch چشم پوشی کنید.

نادرست:

صحیح:

 

قالب بندی در Clean Code

قالب بندی ذهنی است. مانند بسیاری از قوانین در اینجا، هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد که شما باید از آن پیروی کنید. نکته اصلی این است که در مورد قالب بندی بحث نکنید. ابزارهای زیادی برای خودکار کردن این کار وجود دارد. یکی از آن ها را استفاده کنید! بحث و جدال مهندسان درباره قالب بندی، اتلاف وقت و هزینه است.

برای مواردی که تحت عنوان قالب بندی خودکار قرار نمی گیرند (تورفتگی، tabها در مقابل spaceها، ” یا ‘ و …).

از حروف بزرگ استفاده کنید

جاوا اسکریپت دارای نوع های مختلف نیست، بنابراین بزرگ نویسی در مورد متغیرها، توابع و … چیزهای زیادی به شما می گوید. این قوانین ذهنی هستند، بنابراین تیم شما می تواند هر آنچه را که می خواهد انتخاب کند. نکته این است، مهم نیست که همه شما چه چیزی را انتخاب می کنید، فقط باید در این موضوع ثابت قدم باشید.

نادرست:

صحیح:

 

توابع تماس گیرنده ها (callers) و تماس گیرنده ها (callees) باید نزدیک باشند

اگر یک تابع، تابع دیگری را فراخوانی می کند، آن توابع را اگر در یک فایل هستند نزدیک هم نگه دارید. در حالت ایده آل، تماس گیرنده را دقیقاً بالاتر از تماس گیرنده قرار دهید. ما تمایل داریم کد را مانند روزنامه از بالا به پایین بخوانیم. به همین دلیل، کد خود را به این روش بنویسید.

نادرست:

صحیح:

 

کامنت ها در Clean Code

فقط برای مواردی را کامنت قرار دهید که دارای پیچیدگی بالایی هستند.

نظرات یک موضوع دلخواه است، نه یک الزام. یک کد خوب بیشتر دارای داکیومنت خوب است نه کامنت های زیاد و کامل در بین برنامه.

نادرست:

صحیح:

 

کد خارج از کامنت را در پایگاه کد خود رها نکنید

Version control به یک دلیل وجود دارد که کد قدیمی را در history خود بگذارید.

نادرست:

صحیح:

 

کامنت های طولانی و ژورنالی نداشته باشید

به یاد داشته باشید که از version control استفاده کنید! با همین موضوع دیگر نیازی به کد مرده، کامنت های طولانی نیست. برای به دست آوردن تاریخچه ی فعالیت های خود از git log استفاده کنید!

نادرست:

صحیح:

 

از نشانگرهای موقعیتی خودداری کنید

به جای نشانگرهای طولانی که با کاراکترهای خاص در کامنت ها می گذارید از indentها و فرورفتگی ها و از قالب ها استفاده کنید.

نادرست:

صحیح:

 

ترجمه ها در Clean Code

ترجمه ی این مقاله به زبان های دیگر نیز موجود است:

 

اگر نظری در ارتباط با این نوشته دارید در بخش نظرات همین نوشته برای من بنویسید.

1 Comment

Add Yours →

دیدگاهتان را بنویسید