نظریه گربه ملوس

نظریه گربه ملوس چیه؟

ما ایرانی های همیشه حاضر در صحنه رو که فاکتور بگیریم، به طور کلی تصور می شه که اکثر مردم علاقه ای به فعالیت های خاص سیاسی و کنشگری ها ندارند. در عوض، اون ها می خوان از وب برای فعالیت های پیش پا افتاده استفاده کنند، از جمله به اشتراک گذاری عکس گربه های ملوسشون.

در واقع ابزارهایی که آن ها استفاده می کنند از توییتر گرفته تا اینستاگرام و فیسبوک و همچین چیزایی، برای فعالان جنبش اجتماعی هم بسیار مفید است، زیرا ممکنه منابع لازم برای توسعه ابزارهای اختصاصی خود را نداشته باشند. این امر به نوبه خود باعث می شود که فعالان نسبت به سرکوب دولت ها بیش از آن که از یک پلتفرم فعالانه اختصاصی استفاده می کردند مصون بمونند، زیرا تعطیلی یک سکوی عمومی محبوب باعث اعتراض عمومی بیشتر از تعطیلی یک برنامه گمنام برای کنشگران می شه. یه جورایی انگار این تئوری این پیام رو به دولت ها مخابره می کنه که ارزش نداره به خاطر کنشگر ها شبکه های اجتماعی محبوبی رو فیلتر کنید چون اثرات ناشی از نارضایتی مردم خیلی بیشتره تا آسیبی که حالا ممکنه اون فعالین بزنن.

 

نظریه گربه ملوس

نظریه گربه ملوس توسط چه کسی و در چه زمانی مطرح شد؟

گفتیم نظریهٔ گربهٔ ملوس در کنشگری دیجیتال  نام یک نظریه در مورد کنشگری‌ های اینترنتیه، این نظریه توسط ایتان زاکرمن — کنشگر اینترنتی آمریکایی و پژوهشگر رسانه — مطرح شد. زاکرمن در مقالهٔ خود در سال ۲۰۰۸ میلادی و با همین عنوان در کنفرانس E-Tech ارائه کرد.

اتان زاکرمن (متولد 1973) محقق رسانه ای، وبلاگ نویس و فعال اینترنتی آمریکاییه. اون مدیر مرکز MIT برای رسانه های مدنی و استادیار عمل در علوم و هنرهای رسانه ای در MIT  تا اوایل سال 2020 و نویسنده کتاب Rewire: Digital Cosmopolitans بود که برنده جایزه کتاب Zócalo شد او اکنون دانشیار سیاست عمومی، ارتباطات و اطلاعات در دانشگاه ماساچوسته.

زاکرمن یکی از اولین کارکنان Tripod.com بود، یکی از اولین شرکت های “dot com” ، که در آن از 1994 تا 1999 کار کرد. در آن جا، او مسئول طراحی و پیاده سازی وب سایت بود که در آن زمان، محتوا و خدمات را برای فارغ التحصیلان کالج به بازار عرضه کرد. مدل کسب و کار این وب سایت منحصراً بر اساس تبلیغات بود. داستان این بود که پس از اینکه یکی از تبلیغ کنندگان اصلی وب سایت شکایت کرد که یکی از بنرهای تبلیغاتی آن ها در صفحه ای ظاهر شده که نوعی از رابطه جنسی رو جشن می گیره و کلا یه چیز ناجوری بوده، زاکرمن راهی برای ارتباط دادن تبلیغات با صفحه کاربر بدون قرار دادن مستقیم آن در صفحه تصور کرد و عملیشم کرد. راه حل اون باز کردن یک پنجره اختصاصی جدید بود که فقط آگهی درش وجود داشت. در حالی که او ادعا می کنه که فقط کد باز کردن پنجره جدید رو نوشته، از اون زمان به بعد، وی به عنوان مخترع تبلیغ بازشو در نظر گرفته شد.

 

هدف از این نظریه چی بود و می خواست چی به ما بگه؟

همونطور که اول نوشته هم گفتیم، در واقع این نظریه بیان می ‌کنه که هرچند سانسور کردن ابزار هایی که تنها توسط کنشگران اینترنتی استفاده می ‌شن برای دولت ‌ها ساده است، اما در طرف مقابل محدود کردن ابزارهایی که استفاده ی عمومی برای مردم دارند برای یک دولت بسیار دشوار تره و هزینه ‌های بیشتری به همراه داره حالا از اقتصادی بگیر تا آثار روانی و مشکلات مربوط به نارضایتی مردم. به طور مثال هرچند دولت ‌ها می‌ توانند پراکسی‌ های اینترنتی را به سادگی فیلتر کنند، اما ابزار های عمومی ‌تری که به طور مثال برای اشتراک تصویر گربه‌های ملوس هم استفاده می‌شوند رو نمی‌ شه به سادگی فیلتر کرد.

بنابراین این نظریه می خواد چی رو برسونه؟ پیشنهاد نظریه اینه که محتوای غیر قانونی بهتره از راه وب‌ گاه‌ های بسیار محبوب منتشر بشه. به طور مشابه با فرض این که وب ‌گاه ‌های محتوای پ.و.ر.ن پرطرفدار تر از وبگاه ‌های حقوق بشری هستند، استفاده از وب ‌گاه‌ های دسته اول می‌تواند ابزار مؤثرتری برای گسترش آگاهی باشه. کسانی که به این نظریه استناد می‌ کنند بستن وبگاه‌ های اجتماعی توسط دولت‌ها را در اغلب موارد به ضرر اون دولت ‌ها می ‌دونن.

 

میم های بامزه LOLCAT

 

نظر شما چیه؟ به نظر شما این تئوری عملیه؟ درسته؟ تا چه حد صحت داره؟ چه نقدی به این تئوری وارده؟ خوشحال می شیم نظراتتون رو برام بنویسین!

1 Comment

Add Yours →

دیدگاهتان را بنویسید