آشنایی با انواع کیبوردها

آشنایی با انواع کیبوردها

شاید تا به حال نمی دانستید ولی کیبوردی که جلوی شماست می تواند از لحاظ چینش حروف تفاوت های زیادی بکند و تنها حالت ممکن این قضیه نیست! در واقع کیبوردها انواع مختلفی بر اساس چینش و قرارگیری حروف دارند ولی شاید خیلی از ما از آن ها خبر نداشته باشیم. در این نوشته قصد بررسی چند کیبورد مشهور را دارم.

 

آشنایی با انواع کیبوردها

انواع کیبورد بر اساس آرایش حروف

اگر شما مدتی از یک کامپیوتر استفاده کرده باشید، قطعا متوجه این واقعیت شده اید که طرح بندی صفحه کلید کامپیوتر و نوع کلمات آن مطابق با ترتیب حروف الفبای زبان انگلیسی نیست. پیدا کردن یک منطق برای چنین آرایش حروف در صفحه کلید دشوار است، این طور نیست؟ شما برای استفاده از هر حرف باید جای آن حرف مورد نظر را روی صفحه کلید پیدا کنید! برای مثال، الفبای «A» را در نظر بگیرید، قطعا ایده آل این است که کلید شروع در سطر اول صفحه کلید باشد؟ اما این طور نیست. ترتیب حروف کاملا متفاوت است، حتی اگر پشت کامپیوتر هم نبوده باشید حتما در گوشی همراه خود دیده اید که ترتیب حروف الفبا در کیبورد کلا رعایت نشده است. حالا بلند شوید، کیبورد کامپیوتر یا لپتاپ خود را نگاه کنید، ردیف سوم از پایین، حروف را به ترتیب از چپ به راست با من بخوانید، QWERTY…

دیدید! این ترتیب حروف به اسم ۶ حرف اول از صفحه کلید QWERTY نامیده می شود. بنابراین دلیلی پشت این ترتیب وجود دارد. برای درک منطق این نوع آرایش حروف یعنی آرایش QWERTY باید به عقب برگردیم. بیایید تاریخچه QWERTY را بررسی کنیم!

 

کیبوردهای QWERTY

قبل از بررسی تاریخچه این کیبورد ها و دلیل چینش حروف به این شکل می خواهم به یک نکته عجیب اشاره کنم. درست است که این کیبورد ها یعنی QWERTY  در حال حاضر کارآمد ترین یا بهتر بگویم، مشهورترین و پر استفاده ترین هستند، اما جالب است بدانید که کیبورد های QWERTY کنونی تا حد زیادی نا کارآمد هستند و اختلالات مچ دست را تشدید می کنند! تا به حال شده مدت زیادی مشغول تایپ کردن باشید و احساس کنید که مپ دست چپ شما احساس خوبی ندارد و انگار برای مدت طولانی در حالتی غیرمتعارف قرار گرفته؟ حالا یک نکته مهم تر، به دلایل متعدد این نوع کیبورد از رده خارج و قدیمی محسوب می شود،! اما باز هم با اختلاف زیاد محبوب ترین کیبورد در جهان است.

 

آیا QWERTY اولین کیبورد ساخته شده در جهان است؟!

بر خلاف اعتقاد عموم، QWERTY اولین کیبورد به جود آمده نبود، حتی اولین کیبورد ماشین تحریر هم نبود. قبل از آن یک کیبورد ساده تر با دو ردیف حروف وجود داشت که بر اساس کلید های پیانو طراحی شده بوداما بعد از مدتی بر سازندگان آن ثابت شد که این کیبورد کارایی لازم را ندارد. آنها نیز دست به تغییر و بهبود در آن زدند. در طول سالیان دراز کیبوردها پیشرفت کردند و به QWERTY رسیدند. این نوع کیبورد از سال ۱۸۷۸ در دومین نسخه از ماشین تحریر Remington به کار گرفته شد. اما منطق پشت این دستاورد چه بود؟ چطور سازندگان کیبورد به آنجا رسیدند؟ در سال ۱۸۶۸ کیبورد ۲ ردیفه به ۴ ردیفه ارتقاع پیدا کرد. اعداد به خط اول آمدند، حروف صدا دار به خط دوم و حروف بی صدای B تا M به خط سوم و N تا Z به خط چهارم منتقل شدند. در سال ۱۸۷۳ وقتی که Remington خط امتیاز ماشین تحریر را خرید، تغییرات زیادی در کیبورد آن به وجود آورد. این تغییرات حروفی را که معمولا در کنار هم ظاهر می شدند در طرف های متفاوتی از کیبورد قرار داد و همچنین با بازتر کردن فضا باعث گشت، نشانه های بیشتری در صفحه کلید جا شود بعد از اندکی تغییرات به نسخه ی کنونی کیبورد QWERTY رسیدیم. این صفحه کلید در حال حاضر قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارد نکته ی جالبی که در مورد کیبورد QWERTY وجود دارد این است که هدف آن افزایش سرعت تایپیست ها نبود. در واقع این کیبورد سرعت تایپیست های حرفه ای را کم می کرد، اما برای افراد معمولی مناسب بود. اولین اولویت در طراحی QWERTY “تناوب دست ها” بود. این عمل باعث می شد تا تعداد حروف های استفاده شده در بین دو دست تقسیم شود و همچنین فضای بهینه ی صفحه کلید هم بسیار مهم بود. اما QWERTY تنها کیبورد مشهوری نیست که وجود دارد، ادامه مطلب را بخوانید!

 

کیبورد Dvorak

سال ها بعد از متولد شدن QWERTY یک متخصص آموزش، کیبوردی را تحت نام خودش طراحی و به ثبت رساند. هدف از طراحی این کیبورد این بود تا نواقص QWERTY را برطرف کند. در واقع Dvorak قصد داشت تا اشتباهات متعدد در تایپ را به حداقل برساند، تا جای ممکن سرعت تایپ را افزایش دهد و هم چنین بهترین سازگاری را با انگشتان تایپیست ها ایجاد کند. کیبورد Dvorak حداقل 18 سال زمان برد تا متولد شد. مهم ترین بخش این صفحه کلید ردیف خانه بود، جایی که تایپیست ها برای استراحت انگشتانشان را آنجا می گذاشتند. تایپیست هایی که با کیبورد Dvorak تایپ می کنند ۶۰ درصد کمتر نیاز به حرکت دادن مچ دست و انگشتانشان به اطراف هستند. اما با آمدن این کیبورد جدید خیلی ها نیاز به آموزش پیدا کردند و چون نمی خواستند هزینه کنند و کلا این طرح در تضاد با الگوی خیلی کارخانه ها بود و زمان بر و هزینه بر بود، تقریبا کنار گذاشته شد و باز همه به سراغ همان QWERTY خودمان رفتند.

 

کیبورد Colemak

در سال ۲۰۰۶ برنامه نویسی با نام Shai Coleman کیبوردی را با عنوان Colemak معرفی کرد. در حقیقت Colemak چیزی بین QWERTY و Dvorak بود. هدف Colemak دقیقا همان اهداف Dvorak بود با این تفاوت که سعی داشت تا به QWERTY هم پایبند باشد. نتیجه کیبوردی شد که هدفش، سرعت کارآرایی و به حداقل رساندن ناراحتی های مچ دست به حساب می آمد و در عین حال یادگیری ش برای کاربران QWERTY آسان بود. Colemak  تمام حروفی را که کاربرد متعدد داشتند از گوشه ها به مرکز نزدیک کرد تا بدین وسیله کمتر نیاز باشد تا برای تایپ انکشتان را مورد کشش قرار دهیم و در نتیجه فشار کمتری به مچ دست وارد می شود و در عین حال سرعت تایپ افزایش می یابد. همچنین برخی از حروف پر کاربرد هم به ردیف خانه منتقل شدند. اما با این حال باز هم این کیبورد موفق نشد و QWERTY همچنان بیش از صد سال است که پیشتاز این بازی است!

 

پیشنهاد نویسنده: تایپ ده انگشتی، چرا و چطور؟

1 Comment

Add Yours →

دیدگاهتان را بنویسید