فرهنگ دونیت چیه و چرا وجود داره؟

فرهنگ دونیت چیه و چرا وجود داره؟ + مزایای فرهنگ دونیت!

از لحظه ای که متولد شدیم تا به امروز مسیرهای کسب درآمد روز به روز در حال تغییر و تحول بودن و هستن. یکی از همین روش های کسب درآمد جدید که اتفاقا این روزا بسیار سریع در حال رشده و تا چند سال آینده یک منبع درآمد عظیم جمعیت کثیری از مردم می شه و اثرات مثبتی به همراه خود داره، فرهنگ دونیت هست. در این مقاله متوجه خواهید شد که فرهنگ دونیت Donate  چیه و اصلا چرا اهمیت زیادی داره و این مزایایی که می گیم چی هستن.

احتمالا برای همه ما بارها پیش‌ اومده که با دیدن آثار یه هنرمند به وجد بیاییم و تمایل داشته باشیم به هر نحوی که ممکنه ازش حمایت کنیم که کارش رو با انگیزه بیشتری دنبال کنه. این موضوع تنها محدود به قشر خاصی هم نمی‌ شه و فقط افرادی با وضع مالی خوب انجامش نمیدن و ممکنه هر کسی در هر حوزه ای برای هر کسی این کار رو انجام بده.

موضوع اینه که تمام افرادی که به نحوی خدمات یا محتوای آنلاین رو به صورت رایگان به ما ارائه می‌کنن، زمان و هزینه زیادی رو صرف فعالیت شون می‌کنن. اینجاست که فرهنگی به نام دونیت (Donate)، نقش بسیار مفیدی رو می‌تونه ایفا کنه. کسی که یک کتاب رایگان، یک اثر هنری رایگان، یک ویدیوی آموزشی رایگان از معادلات دیفرانسیل یا نحوه کشیدن نقاشی مخصوص کودکان یا هر چیز دیگری رو با ما به اشتراک می ذاره و حق استفاده ای بابتش نمی گیره هم برای تشویق شدن و روحیه گرفتن هم برای برنخوردن به مشکلات مالی به دونیت احتیاج داره. حتی شاید اون فرد نیاز مالی هم نداشته باشه ولی ما با این کار قدرشناسی و حمایتمون رو نشون خواهیم داد.

 

فرهنگ دونیت چیه و چرا وجود داره؟

تعریف فرهنگ دونیت Donate چیست؟

کلمه دونیت که می‌ شه اون رو حمایت مالی تعریف کرد، زیر شاخه‌ای از  Crowdfundingبه معنای سرمایه گذاری جمعیه، با این تفاوت که هدیه دهندگان مالی قرار نیست در پروژه‌ای شریک بشن یا سهامی به نامشون بشه. در حقیقت در فرهنگ دونیت  (Donate) کمک مالی بر اساس مبلغی که خودتون دلتون می‌خواد، به یک فرد خلاق یا هنرمند یا فعال اجتماعی و هر چیز دیگری اهدا می‌کنید تا برای خلاق آثار جدید و مبتکرانه انگیزه‌ای قدرمند ایجاد شود (حتی اگر به نیاز مالی نداشته باشد). یعنی شما نه پولی را به عنوان خیریه می دهید و نه سهامی برای خودتون می خرید، شما برای روحیه دادن به فرد مورد علاقه تان و برای نشان دادن حمایت خودتان به او کمک مالی می کنید.

 

مزایای فرهنگ دونیت Donate  چیه؟

اولین مزیت فرهنگ دونیت ایجاد درآمد برای هنرمند یا خلق کننده بدون نگرانی از حق کپی رایت اثرشه!

زمانی که یک هنرمند بتونه از راه دونیت به درآمد برسه، نگرانی‌های حق کپی رایت کاهش پیدا می‌کنه چرا که سیستم درآمد بسیار راحت‌تر و کارآمدتر خواهد بود. فرض کنید یک خواننده محبوب ایرانی بالغ بر ۵۰۰ هزار فالوور داره، اگر حتی برای یک تک آهنگی که بیرون داده است نصف این جمعیت حداقل ۵ دلار دونیت کنن، مبلغی معادل یک میلیون و دویست و پنجاه هزار دلار جمع خواهد شد که شاید آن خواننده با منتشر کردن نسخه پولی و پرمیوم آلبوم و کسر هزینه ‌های جانبی به این مبلغ باز هم دست نمی یافت!

 

ایجاد عدالت اجتماعی برا همه قشرها

همون طور که احتمالا می دونین در گذشته ‌های دور تنها خانواده‌های اشراف حق ادامه تحصیل و آموزش داشتن، به مرور زمان با تنوع آموزشگاه ‌ها و مدارس، دسترسی عموم جامعه به آموزش آسون‌ تر شد. با این حال آموزش‌های تخصصی خارج از مدرسه نیاز به پرداخت هزینه داره. در سیستم دونیت، مدرسان مباحث مختلف موضوعات آموزشی رو رایگان در اختیار کل جامعه قرار میدن و افرادی که قدرت مالی ندارن به صورت رایگان مباحث آموزشی در اختیارشون قرار می‌گیره و افرادی که قدرت مالی دارند، بسته به توانشان مبالغی را دونیت می‌کنن.

 

کسب درآمد ارزی از کل دنیا بدون محدودیت هایی از جمله تحریم ها

با توجه به اینکه هنرمندان و خلق کننده ها وابسته به فروش کالای فیزیکی نیستن، از هر نقطه از دنیا می‌توانند Donate دریافت کنند و محدود به واحد ریالی یا یک ارز خاص نخواهند شد و البته گستره جمعیتی زیادتری می‌توانند اون ها رو حمایت کنن. همچنین هنرمندان داخل ایران و هنرمندان ایرانی خارج از ایران از طریق روش های نوین می تونن علیرغم تحریم ها از مردم کشورمون حمایت مالی دریافت کنند. مردم هم می تونن با حمایت مالی سلبریتی و فرد مورد علاقشون به بالا بردن هر چی بیشتر کیفیت کارهای اون کمک کنن.

 

حوزه های مختلف برای دریافت دونیت، از هنر تا فرهنگ!

تمامی حوزه‌های هنری، آموزشی، ورزشی و … می‌توانند از سیستم دونیت کسب درآمد کنند. از یک فرد برنامه نویس که اپلیکیشن یا نرم افزار خاصی در اختیار بقیه قرار میده تا آموزگار یا مربی ای که مبحثی رو به رایگان درس میده و حتی فعال محیط زیستی که در جنگل ها زباله جمع می کنه همه و همه می تونن دونیت دریافت کنن!

 

 

با توجه به موارد بالا اگر علاقه به حمایت مالی از من را دارید از لینک شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید