fungibility یا تعویض پذیری

fungibility یا تعویض پذیری

تعویض پذیری را می توان این گونه بیان کرد یک یکی از مشخصه های کالا و یا جنس می باشد که ارزش های برابری دارند و می توانند آن ها را با یک دیگر تعویض و یا مبادله نمود برای مثال افراد می توانند با ارزی که دارند یک کالا به اندازه ی همان ارزش مبادله و برای خود تهیه نماید یا می توان گفت زمانی که می خواهد یک مبلغی را برای مثال 50 هزار تومان به شخصی پرداخت نماید اهمیتی ندارد از 5 تا 10 هزار تومانی یا از یک 50 هزار تومانی استفاده نماید بلکه مهم ارزشی است که باید آن را دارا باشد.

تعویض پذیری فقط به تعویض و مبادله ی پول و کالا ختم نمی شود بلکه به مبادله با سهام یک شرکت، اوراق قرضه، فلزات گران بها اشاره نمود.

 

FUNGIBILITY یا تعویض پذیری

تعویض پذیری در ارز های دیجیتال

یک سری ارز ها هستند که بصورت دیجیتال بود و نمی توان آن ها را لمس نمود و فقط می توان دیجیتال آن ها را مبادله نمود که کاربران اعتماد کمی نسبت به آن ها دارند و FT ها به این ارز های دیجیتال کمک زیادی خواهند کرد تا کاربران بتوانند به آن اعتماد کرده و در کار های خود استفاده نمایند و بکار ببرند. ارز های دیجیتالی مثل اتریوم، بیت کوین توانسته است بسیار تعویض پذیر باشند و کاربران می توانند یک بخشی از ارز دیجیتال را خریداری کرده و یا تمامی آن را خریداری کنند.

 

تعویض پذیری ارز های دیجیتال با ارز های فیات

ارز های فیات منظور همان پول هایی است که فیزیکی می باشد و افراد برای پرداخت و خرید کالا ها از آن استفاده می کنند و ارز های دیجیتال منظور بیت کوین و ارز های دیگری که بصورت مجازی در دسترس افراد قرار دارد همان طور که گفته شد با تعویض پذیری توانسته است در بین افراد اعتماد جلب نماید اما تا کنون نتوانسته است جایگزین ارزهای فیات شود حکومت ها می توانند در هر جایی که هستند ارز های کاغذی را کنترل کرده و آن ها را چاپ نمایند ولی نمی توانند ارز های دیجیتال را چاپ نمایند و همچنین به دلیل محدودیتی که دارد نمی توانند آن ها را ایجاد نمایند به همین دلیل حکومت ها طرفدار همچین ارزهایی نمی باشند.

 

تعویض ناپذیری یا توکن NFT

برای این که بتوانید معنی توکن را بهتر درک نمایید با یک مثال آن را شرح می دهیم فرض کنید به شهر بازی می روید و می خواهید از یکی از باز های آن استفاده نمایید برای سوار شدن آن شما نیازمند یک بلیط هستید که بر روی آن یک سری اطلاعات درج شده است و شما نمی توانید با آن بلیط سوار یک بازی دیگر در شهر بازی شوید درست است که برای استفاده ی هر یک از بازی ها بلیط نیاز است اما غیر قابل تعویض می باشند و بلیط هر بخش برای همان بخش قابل استفاده می باشد توکن ها در ارز های دیجیتال هم به همین صورت می باشد و علاوه بر ارز های دیجیتال در بخش هایی مثل بازی، دارایی های دیجیتال، کلکسیون بکار می رود.

 

تفاوت میان FT و NFT

FT  ها و یا همان تعویض پذیر را می توان بسته به مقدار ارزی که دارید خریداری نمود برای مثال شما اگر 10 دلار ارز داشته باشید می توانید به همان اندازه بیت کوین خریداری نمایید اما با NFT ها یا توکن ها نمی توانید این کار را انجام دهید برای مثال یا باید کامل آن اثر هنری را خریداری نمایید یا اصلا آن را نخرید.

 

ویژگی های توکن

  • نادر بودن
  • منحصر به فرد بود
  • غیر قابل تقسیم پذیری

تعویض ناپذیری بسیار نادر و کم می باشند به همین دلیل ارزش آن به مراتب از تعویض پذیر بیشتر می باشد و همچنین به قسمت های کوچک تر تقسیم نخواهند شد علاوه بر آن یک اطلاعات منحصر به فرد برای خود دارند که آن ها را متمایز و متفاوت کرده است.

 

پروژه هایی که از NFT ها استفاده کرده اند

  • OPENSEA

    که کالا ها و هنر های کلکسیونی دارد که کاربران می توانند با ارز های دیجیتال هم آن ها را خریداری نمایند.

  • DECENTRALAND

    یکی از پروژه های برتر در زمینه ی تعویض نا پذیر می باشد که کاربران با استفاده از آن می توانند زمین های مجازی را خریدری نمایند.

 

تعویض نا پذیری یا nft چیست؟!

 

جمع بندی

بطوری کلی در ارتباط با توکن ها می توان گفت از یک سری فناوری های بلاکچین استفاده می کنند تا بتوانند با دارایی های دیجیتالی ارتباط برقرار نمایند که به هیچ عنوان تعویض پذیر نمی باشند که امروزه در زمینه های مختلف بکار می رود اما هنوز نتوانسته است اعتماد کاربران زیادی را به خود جلب نماید. همچنین در رابطه با تعویض پذیر تاکنون توانسته است استحکام خود را از طریق بلکچین های متن باز حفظ نماید تا نتوانند ان را هک کرده و معادل آن ها را دستکاری نمایند همچنین می توان گفت مرز بین توکن و تعویض پذیر بسیار کم بوده و ممکن است کاربران به تشخیص آن ها دچار مشکل شده و گمراه شوند به همین خاطر حتما برای خریداری و سرمایه گذاری تحیق نماید تا به مشکلی بر نخورید.

دیدگاهتان را بنویسید