تحریم گیت هاب برای ایرانیان لغو می شود.

تحریم گیت هاب برای ایرانیان لغو می شود.

امروز در تاریخ 5 فوریه ی سال 2021 میلادی آقای Nat Friedman در وبلاگ شرکت گیت هاب به آدرس github.blog خبر لغو تحریم های گیت هاب برای کاربران کشور ایران را نوشته است.

 

شرکتی که به دلیل کارمند ایرانی صفحه گیت هاب خود را از دست داد

 

تحریم گیت هاب برای ایرانیان لغو می شود.

این نوشته ی بلاگ که در آدرس

github.blog/2021-01-05-advancing-developer-freedom-github-is-fully-available-in-iran/

منتشر شده است با این پاراگراف آغاز شده است:

All developers should be free to use GitHub, no matter where they live. At the same time, GitHub respects and abides by US law, which means government sanctions have limited our ability to provide developers in some countries the full range of GitHub services.

Today we are announcing a breakthrough: we have secured a license from the US government to offer GitHub to developers in Iran. This includes all services for individuals and organizations, private and public, free and paid.

با توجه به پاراگراف بالا گفته شده که: “همه ی توسعه دهندگان باید در استفاده از سرویس های گیت هاب آزاد باشند و محل زندگی آنها در این موضوع اهمیت ندارد البته باید به قوانین ایالات متحده احترام گذاشت و از آن تبعیت کرد. امروز ما در حال دستیابی به موفقیتی بزرگ هستیم که در آن مجوزی از سمت ایالات متحده برای آزاد سازی دسترسی کاربران ایرانی به سرویس های خود داشته باشیم. این خدمات شامل تمام خدمات رایگان و غیر رایگان شخصی، دولتی و سازمانی می باشد.”

 

در ارتباط با ماجرای مسدود شدن کاربران ایرانی در گیت هاب بخوانید.

 

با توجه به اینکه گیت هاب در ارتباط با تحریم های گسترده ی خود علیه کشورهای جمهوری اسلامی ایران، کریمه، کوبا، کره شمالی و سوریه از قوانین ایالات متحده تبعیت کرده است این کشور ها برای دسترسی به سرویس های گیت هاب محدودیت دارند.

در قوانین ایالات متحده آمده که تجارت و ارائه ی سرویس به کشورهای مورد تحریم ایالات متحده غیر مجاز است از جمله ی این خدمات شامل خدمات بانکی ، پرداخت، ویزا و … است.

در سال 2019 گیت هاب این تحریم ها را برای کشورهای جمهوری اسلامی ایران، کریمه، کوبا، کره شمالی و سوریه اعمال کرده است که البته در همان اول به جای تحریم کامل سعی شد لااقل دسترسی به بخش های عمومی آن از بین نرود.

به طور کلی پرونده ی تحریم گیت هاب به OFAC رفته و در جریان یک پروسه ی طولانی دسترسی به گیت هاب برای کشور ایران آزاد شده است.

این لغو تحریم ها قرار است به مرور برای کاربران ایرانی اعمال شود؛ البته اینکه کشورهای کریمه و سوریه نیز منتظر چنین قانونی برای لغو تحریم های خود هستند.

 

امیدوارم با این خبر خوب جامعه ی متن باز ایران به شدت گسترش پیدا کند و در این عرصه صحبتی برای گفتن داشته باشیم.

آدرس گیت هاب من: https://github.com/amirshnll

 

/* بروزرسانی */

بعد از 12 ساعت از گذشت این نوشته اکانت گیت هاب من از مسدود بودن خارج شد و با این ایمیل به من اطلاع داده شد:

تحریم گیت هاب تمام شد.
تحریم گیت هاب تمام شد.

4 Comments

Add Yours →

دیدگاهتان را بنویسید