تحریم کاربران ایرانی توسط گوگل

تحریم کاربران ایرانی توسط گوگل

چند روزی است صحبت از تحریم سرویس های گوگل برای ایرانی ها به میان می آید و خب واقعا این موضوع درست است.

در چند سال اخیر برخی از سرویس های گوگل برای ایرانیان محدود شده است ولی با نرم افزارهایی که هویت کاربران و موقعیت جغرافیایی آن ها را تغییر می دهد این دسترسی امکان پذیر بود ولی در چند روز گذشته حتی با استفاده از این نرم افزارها نیز گوگل صفحه ی معروف 403 را برای کاربران ایرانی نشان خواهد داد.

 

این نوشته را بخوانید: تحریم گیت هاب برای کاربران ایرانی رفع شد.

 

تحریم کاربران ایرانی توسط گوگل

اما این اتفاق از کجا شروع شد ؟!

به تازگی شرکت گوگل تحت قوانین جدیدی که برای یوتیوبرها اعمال کرده است مقدار 30 درصد از درآمد کاربرانی که از داخل آمریکا بازدید خود را به ویدیوهای بلاگرها انجام داده اند را به دولت ایالات متحده پرداخت خواهد کرد. // منبع

خب تعدادی از یوتیوبرهای معروف خارجی به کاربران خود تشویق کرده اند تا آی پی خود را با نرم افزارهای مربوطه به کشوری به جز آمریکا تغییر دهند تا این مالیات از آن ها کسر نشود و بعد از متوجه شدن این موضوع توسط گوگل سیستم شناسایی کاربران حتی با تغییر آی پی هم اتفاق افتاد که این موضوع باعث شده است سرویس های مختلفی که برای ایرانیان نیز تحریم بود ولی با نرم افزارهای تغییر آی پی قابل دسترس بود حالا از دسترس خارج شود.

اما لیست سرویس ها و ابزارهایی که گوگل به کاربران خود ارائه می دهد را دقت کنید:

لیست ابزارها و سرویس های کمپانی گوگل
لیست ابزارها و سرویس های کمپانی گوگل

این تحریم ها هنوز روی همه ی سرویس های گوگل اتفاق نیفتاده است و اکثرا بخشی از سرویس هایی که کاربرد کسب و کار یا bussiness دارند از دسترس خارج شده است؛ البته بخشی از ابزارهای مربوط به developer هم شامل این عدم دسترسی شده است.

دقت کنید که برخی از این سرویس ها برای ایرانیان هنوز تحریم نیست ولی ف.ی.ل.ت.ر شده است و با هم این عدم دسترسی برای کاربران ایرانی موجود است. (مثل Youtube ، Waze و … )

با اینکه کمپانی گوگل از Internet Society مقدار زیادی کمک مالی و غیر مالی برای بهبود اینترنت و دسترس پذیری اینترنت دریافت می کند اما این تحریم ها و عدم دسترسی ها کمی نامعقول می باشد.

 

درآمد گوگل از ایرانیان

خیلی ها در این چند روز موضوعاتی رو نوشتن که چرا گوگل باید به کشوری که امکان کسب درآمد ازش رو نداره سرویس بده؟!

نمونه هایی از این موضوع رو در تصاویر زیر ببینید؛ برای طولانی نشدن این نوشته به 2 نمونه بسنده کردم:

این موضوعاتی که اینجا نوشته شده البته که نگاه سطحی به موضوع درآمد گوگل از کاربران ایرانی داره؛ در این لینک از خبرگزاری تسنیم که در 9 اسفند 1398 نوشته شده اعلام شده که گوگل 1500 میلیارد تومان از ایران کسب درآمد سالانه دارد.

اگر قیمت دلار در 9 اسفند 1398 را در این لینک مشاهده کنید 15 هزار تومان است که تقریبا 100,000,000 دلار درآمد مستقیم است؛ قیمت دلار در امروز که در حال نگارش این نوشته هستم چند برابر شده است و این مبلغ احتمالا بسیار بیشتر شده است.

اگر سود تجاری رو فقط پرداخت مستقیم پول می دونید خیلی ساده هستید!! پر ارزش ترین چیزی که گوگل از ما ایرانی ها بدست خواهد آورد اطلاعات هست و به شدت از پول مستقیم مهم تر به حساب میاد.

  • کلی عکس داخل photos دارید
  • اطلاعات ریز به ریز تک تک کاربرای سایت های ایرانی رو به GA داریم میدیم
  • ایمیل ها و قرارهای کاری و جلسات داخل calendar رو در نظر بگیرید
  • ساعت ها مکالمه و تصویر و صدا داخل meet رو در نظر بگیرید
  • این همه اطلاعات ترافیکی و حمل و نقل داخل maps
  • و …

بالاتر لیست سرویس های مختلف گوگل رو در تصویر مشاهده کردید که خب هر سرویس به سهم خودش اطلاعاتی را از کاربران جمع آوری و نگه داری می کند.

با این حجم از دیتا که در ابعاد مختلف که از کاربرهای ایرانی بدست می آید هنوز هم بر این باور هستید که ما ایرانی ها ارزش تجاری نداریم؟!

 

 

در آخر حامد سعیدی در این لینک اطلاعات بیشتری رو منتشر کرده و جزئیاتی در مورد روش تهیه بکاپ رو ارائه داده که حتما استفاده کنید که خیلی مفید به نظر میرسه.

 

دیدگاهتان را بنویسید