برنامه نویس ها چگونه باعث گرمایش زمین می شوند؟!

برنامه نویس ها چگونه باعث گرمایش زمین می شوند؟!

مسئله محیط زیست و گرمایش زمین بی شک یکی از بحث برانگیز ترین مسائل روز دنیاست. بسیاری از دانشمندان و متخصصین محیط زیست در حال تحقیق و بررسی و هشدار و همچنین فعالان در حال آگاهی رسانی و مدیریت کمپین های جلوگیری از گرمایش زمین هستند. مطلب جالبی که در این نوشته قصد بررسی آن را دارم تاثیر برنامه نویسان بر گرمایش کره زمین است. موضوعی که شاید در ابتدا بی ربط به نظر برسد، اما در ادامه مطمئنم که نظرتان تغییر خواهد یافت!

 

برنامه نویس ها چگونه باعث گرمایش زمین می شوند؟!

بدون برنامه نویسی و برنامه نویسان، زندگی ناممکن است!

برنامه نویس ها نقش بسیار مهمی در دنیای امروز دارند. بسیاری از پیشکسوتان دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال 2013 بر این باور بودند که سال 2020 فقط 1.4 میلیون فرصت شغلی در آمریکا وجود خواهد داشت. سال 2021 است و با شیوع کرونا نه تنها برنامه نویسی بلکه هزاران شغل دیگر وابسته به کامپیوتر و تاسیسات این چنینی شده اند. این تنها یک سمت ماجرا نیست. کامپیوتر در زندگی شخصی افراد نیز نفوذ کرده است. کمتر کسی را در دنیا میبینید که از گوشی های موبایل، تبلت ها و کامپیوتر های شخصی استفاده نکند.

برنامه نویسی کمک می کند تا شما بتوانید فکر کنید و ایده های خود را پیاده سازی کنید. برنامه نویسی و کدنویسی ذهن شما را برای حل مسائل و تجزیه و تحلیل آماده می کند و این حتی در زندگی روزمره شما هم نیز کاربرد خواهد داشت و شما همیشه برای هر مشکلی راه حلی خواهید یافت و این یعنی زندگی بدون بن بست. برنامه نویس ها بخش زیادی از دستگاه ها در کارخانه، برنامه های مالیاتی، سیستم های امنیتی و غیره را طراحی می کنند و بدون این پوزیشن شغلی دنیای امروز حتی یک ثانیه هم نمی تواند به روند خود ادامه دهد.

 

برنامه نویس ها چگونه ممکن است بر گرمایش زمین اثر بگذارند؟

جالب است بدانید که برنامه نویس ها هم می توانند باعث گرمایش زمین شوند، هر چند امروزه در تمام فعالیت ها و روندها ردپایی از تاثیر بر گرمایش زمین و افزایش دی اکسید کربن می بینیم اما به طور خاص قصد بررسی اثرات برنامه نویسان و این حوزه بر گرمایش زمین و راه حل های ارائه شده را داریم.

  • برای شروع می توانیم به ساده ترین نیاز برنامه نویسان یعنی برق اشاره کنیم، یک برنامه نویس برای استفاده از سیستم، لپتاپ یا هر وسیله دیگری به طور اجتناب ناپذیری نیاز به برق دارد، حال چه با برق هر چند ساعت یک بار اقدام به شارژ کردن وسیله خود کند و چه به طور مداوم از برق استفاده کند، تولید برق ردپای سنگینی بر روی گرمایش کره زمین گذاشته و از عاملین درجه یک تولید کربن دی اکسید است.
  • در صورتی که برنامه نوشته شده توسط برنامه نویس باگی داشته باشد یا بهینه نشده باشد که اتفاقی بسیار معمول و طبیعی ست، سرورهای بیشتری برای اجرای آن برنامه استفاده می شوند که همین موضوع مجددا از انرژی برق استفاده کرده و تاثیرش را روی گرمایش زمین می گذارد.
  • در صورتی که طراح سایت یا تولیدکننده محتوای سایت در کار خود از عکس ها و کدهای بهینه نشده استفاده کنند سرعت لود سایت پایین آمده، اینترنت بیشتری از کاربران مصرف می شود که این موضوع به معنای کار کشیدن بیشتر از سرورها و مصرف برق و انرژی های ارزشمند بیشتر است. همچنین چنین مواردی منجر به اشغال کردن کارت شبکه دیتای بیشتر شده و عمر کارت شبکه و در نتیجه عمر لپتاپ کاهش خواهد یافت. با کاهش عمر لپتاپ و بازدهی آن تقاضا برای خرید لپتاپ در مدت زمان کوتاه تر بیشتر شده، ضایعات بیشتر شده و انرژی بیشتری مصرف می گردد.

 

چه راه حلی برای کاهش اثرات برنامه نویسان بر گرمایش زمین پیشنهاد شده است؟

بی شک راه‌ حل هایی که به صورت نرم افزارهای هوشمند برای کمک به محیط زیست طراحی شده اند و برای مقابله با جنگل زدایی و کاهش انتشارات گازهای گلخانه‌ای استفاده می شوند، از بهترین راه‌حل ها هستند. بسیاری از فناوری های دیجیتالی اخیر موفق به حل مشکلات زیست محیطی نبوده اند. اما شرکت های مربوطه می توانند با در نظر گرفتن میزان ترکیبات کربن موجود در محیط و در نظر گرفتن آن در طراحی، توسعه و به کار گیری نرم افزار و بررسی مجدد برخی از جنبه های عملکرد سرویس های ابری، این نرم افزار ها را به بخش لاینفک تلاش های خود تبدیل کنند.

اجازه دهید به صراحت عنوان کنیم که استفاده از نرم افزار به خودی خود مصرف انرژی ندارد و یا تشعشعات مضری ایجاد نمی کند. در واقع نحوه ی تهیه نرم افزار و سپس طریقه ی استفاده از آن، می تواند مشکلاتی ایجاد کند. نرم افزار روی سخت افزار اجرا می شود و مادامی که نرم افزارها مدام در حال توسعه هستند باید به بستری که در ان اجرا میشوند نیز اعتماد کرد.

با این حال، شرکت ها با بررسی عملکرد یک نرم افزار در بهبود مصرف انرژی و نیز در بهینه سازی پارامترهایی همچون عملکرد، امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت دسترسی، استفاده از آن را به صورت دائمی و لاینفک در تلاش های خود قرار دهند.

 

شرکت ها چطور می توانند با به کارگیری نرم افزار، فعالیت های خود را بهینه سازی کنند؟

این پروسه از سه قسمت تشکیل شده است:

  • استراتژی که قابلیت تغییر داشته باشد و بتوان از آن در معاملات استفاده کرد، بیان کنید
  • مدت زمان (مراحل مختلف) توسعه ی نرم افزار را مورد بازبینی قرار داده و آن را اصلاح کنید.
  • سرویس های ابری را بهینه سازی کنید (سرویس های ابری سبز)

تا به امروز، بیشتر تلاش‌ها برای سبز کردن مراکز داده بر روی بهینه‌سازی سخت‌افزار (‏با کاهش حجم سرورهای بیش از حد گرم)‏ و کاهش انتشار کربن‏متمرکز شده‌است. این تکنیک‌ها به حل مشکل کمک می‌کنند. با این حال، از جمله طراحی نرم‌افزاری پایدار، فرصت‌های جدیدی را برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی ایجاد می‌کند.

به عنوان مثال، برنامه نویسان را مجبور می‌کند تا کارایی کدهای خود را بهبود بخشند و یا حذف کپی‌های تکراری از داده‌ها یا فشرده کردن داده‌ها به تکه‌های کوچک‌تر، طراحی معماری نرم افزاری و کاربردی جدیدتر (سبز) مانند محاسبات بدون سرور یا توابع به عنوان یک سرویس (‏faaS) ‏حتی کنترل بیشتری بر ظرفیت و با گسترش، مصرف انرژی را ممکن می‌سازند.

 

 

پیشنهاد نویسنده : بیل گیتس بزرگترین مالک زمین کشاورزی آمریکاست

1 Comment

Add Yours →

دیدگاهتان را بنویسید