سیستم‌های خبره و همه چیز درمورد آن ها

سیستم‌های خبره و همه چیز درمورد آن ها

سیستم خبره چیست؟

یک برنامه رایانه ای (نرم افزاری) است که با استفاده از هوش مصنوعی قضاوت انسان با دانش تخصصی در یک زمینه خاص را تولید می کند.

یک سیستم خبره خوب با دقت، سرعت یک مشکل را حل می کند و استفاده از آن آسان است. لزوماً به جادوگری فنی احتیاج ندارد. اصطلاحات هوش مصنوعی می تواند یک سیستم خبره بد را مخفی کند.

 

سیستم‌های خبره و همه چیز درمورد آن ها

یک سیستم خبره را به عنوان حفظ تخصص انسانها در یک پایگاه اطلاعاتی در نظر بگیرید. یک سیستم خبره تلاش می کند مانند یک متخصص انسانی در یک موضوع خاص عمل کند. داده ها در پایگاه دانش توسط انسان هایی اضافه می شوند که در یک حوزه خاص متخصص هستند و سیستم خبره توسط کاربر غیر متخصص برای کسب اطلاعات استفاده می شود.

سیستم های خبره اغلب برای کمک به افراد غیر متخصص در مواقعی که متخصص انسانی بسیار گران است استفاده می شود ، در صورت استفاده از انسان، سرعت خطا با انسان، تعصب غیرعمدی انسان نتیجه بسیار کند است و یا برای آن دشوار است یک شخص برای رسیدن به محل.

 

اجزای یک سیستم خبره

دانش محور

این جایی است که دانش (اطلاعات) ذخیره می شود. این اطلاعات از طریق اطلاعات متخصصان انسانی ایجاد شده است. این مجموعه ای از حقایق و قوانین است. هرچه کیفیت اطلاعات و درک مشکلات کاربر نهایی بهتر باشد، نتیجه بهتری خواهد داشت.

موتور استنتاج

این مانند یک موتور جستجو عمل می کند ، دانش دانش را برای اطلاعات منطبق با پرسش / جستجو کاربر جستجو می کند.

رابط کاربر

وقتی روی دکمه تماس روی تلفن خود که بخشی از رابط کاربری است ضربه می زنید. این قسمت جلویی است که می توانید ببینید و با آن تعامل کنید. استفاده از بهترین ها آسان است.

یک رابط کاربری خوب به کاربران غیر متخصص اجازه می دهد تا از سیستم خبره پرس و جو کنند (سوالی بپرسید) و مشاوره دریافت کنند (جوابی که درک آن آسان است).
کارهایی که سیستم خبره قادر به انجام آن است:

  • مشاوره دادن
  • آموزش و کمک به انسان در تصمیم گیری
  • نشان دادن
  • استخراج راه حل
  • تشخیص دادن
  • توضیح دادن
  • ورودی تفسیر
  • پیش بینی نتایج
  • توجیه نتیجه گیری
  • پیشنهاد گزینه های جایگزین برای یک مشکل

به طور معمول، یک سیستم خبره دارای یک دانش بنیان است که شامل تجربیات انباشته شده و یک موتور استنباط یا قوانین است – مجموعه ای از قوانین برای استفاده از پایگاه دانش برای هر موقعیت خاص که برای برنامه توصیف می شود. قابلیت های سیستم را می توان با افزودن به دانش بنیان یا مجموعه قوانین افزایش داد. سیستمهای کنونی ممکن است شامل قابلیتهای یادگیری ماشینی باشند که به آنها امکان می دهد عملکرد خود را بر اساس تجربه، همانند انسان ها، بهبود بخشند.

مفهوم سیستم های خبره برای اولین بار در دهه 1970 توسط ادوارد فیگنباوم، استاد و بنیانگذار آزمایشگاه سیستم های دانش در دانشگاه استنفورد ایجاد شد. فیگنباوم توضیح داد که جهان از پردازش داده ها به سمت “پردازش دانش” در حال حرکت است، انتقالی که توسط فناوری پردازنده جدید و معماری رایانه در حال امکان پذیر شدن است.

سیستم های خبره در بسیاری از صنایع از جمله در خدمات مالی، ارتباطات از راه دور، مراقبت های بهداشتی ، خدمات مشتری، حمل و نقل، بازی های ویدیویی، ساخت، هواپیمایی و ارتباطات کتبی نقش زیادی داشته اند. دو سیستم تخصصی اولیه در زمینه مراقبت های بهداشتی برای تشخیص پزشکی زمین گیر شدند: Dendral، که به شیمی دانان کمک کرد مولکول های آلی را شناسایی کنند ، و MYCIN که به شناسایی باکتری هایی مانند باکتری و مننژیت کمک می کند و آنتی بیوتیک ها و دوزها را توصیه می کند.

یک سیستم خبره اخیراً توسعه یافته، ROSS یک وکیل با هوش مصنوعی مبتنی بر سیستم محاسبات شناختی واتسون IBM است. ROSS به سیستم های خودآموزی متکی است که از داده کاوی ، شناخت الگو ، یادگیری عمیق و پردازش زبان طبیعی برای تقلید از عملکرد مغز انسان استفاده می کنند.

سیستم های خبره و سیستم های هوش مصنوعی تاکنون تکامل یافته اند که بحث در مورد سرنوشت بشریت را در برابر چنین هوشمندی دامن زده اند، با نویسندگان مانند نیک بوستروم ، استاد فلسفه دانشگاه آکسفورد، در مورد اینکه آیا قدرت محاسبات از توانایی کنترل ما فراتر رفته پژوهش و بررسی می کنند.

 

 

پیشنهاد نویسنده: موارد استفاده از علوم دادهوضعیت و کاربرد هوش مصنوعی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید