معرفی Jetpack compose

معرفی Jetpack compose

یک زبان برنامه نویسی می باشد که در سال ۲۰۱۹ برای رابط کاربری تولید گردید و توسط شرکت گوگل برای نرم افزار های تلفن همراه توسعه یافت که بصورت مداوم در حال پیشرفت می باشد که توانسته است کاربران را به ساخت نرم افزار های اندرویدی کمک نماید تا بتوانند ابزاری با کیفیت تولید نمایند همچنین این امکان را فراهم نمودند تا برنامه نویسان از کد های کمتری استفاده نمایند و آن ها را از پیچیدگی دربیاورند.

یک ابزار امروزی و مدرن می باشد که توانسته است زبان برنامه نویسی کاتلین را ساده و کوتاه نماید که این کار باعث می شود توابع ای از داده ها را بطور سلسله مراتبی به رابط کاربری فراخوانی کند.

 

معرفی Jetpack compose

Jetpack

از تعداد کد کمتری استفاده می کند و همچنین ابزاری ایجاد کرده است تا طراحی رابط کاربری ساده تر و سریع تر انجام شود که تاکنون کمک زیادی به سیستم های اندرویدی کرده است compose  یعنی ایجاد و نوشتن می باشد که می توان گفت این ابزار متن باز است که به واسطه ی آن جدید ترین پروژه ها در زمینه ی رابط کاربری اندرویدی ایجاد شده و کاربرد زیادی دارد.

اگر شما بتوانید مهارت های لازم و کار آمد آن را یاد بگیرید می توانید در بین افرادی که برنامه نویسی می کنند بهتر شده و از آن ه‍ا متمایز شوید  زیرا به ماهرت های برنامه نویسی و کد نپیسی اطلاعات مفیدی اضافه می نماید. همچنین به کمک آن شما می توانید UI برنامه هایتان را با یک سری روش های جدید و سریع تر ایجاد نمایید تا با دیگر نرم افزار ها متفاوت شود.

برای این که بتوانید UI در اندروید بسازیدمی توانید با XML این کار را انجام دهید زیرا ساده ترین راه می باشد که اندروید توانسته است ابزاری را ایجاد نماید که با استفاده از آن بتوانید برنامه نپیسی را به راحتی انجام دهید.

این رابط کاربری باعث شده است تا برنامه نویسان بتواند کدهای طولانی را برای خود انتخاب نکنند و کد نویسی برای آن ها ساده و با کیفیت شود از کد های پیچیده دوری کنند این ابزار به صورت متن باز می باشد و جدیدترین پروژه ها برای ایجاد کردن رابطه های کاربری در اندروید قرار گرفته اند.

composible اجزای سازنده تکنولوژی compose هستند که به کاربران این امکان را می دهند تا بتواند داخل آن به هر تعداد که دوست دارند رابط های کاربری تعریف نمایند و هر که آدم مسئولیت نمایش بخشی از ui را بر عهده می گیرد به طور پیش فرض مانند یک کتابخانه ای می باشد که در آن هیچ حالتی ذکر نشده و شما می توانید آن را تهیه کرده و اطلاعات را اضافه نمایید.

مزایای استفاده از jetpack
  • هیچ گونه وابستگی به ویو ها ندارند.
  • توانایی نوشتن کد با حجم و تعدادی کمتر.
  • داشتن توابع منظم.
  • ایجاد سلسله مراتب رابط کاربری.
  • از انیمیشن های موجودپشتیبانی می کند.
  • با استفاده از آن شما می توانید نماد ها را بسازید.
  • وضعیت UI را آسان و همچنین مدیریت می نماید.
  • مستقل شدن.

 

لایه درjetpack compose

لایه بندی ها بصورت مرتب و به ترتیب انجام خواهد شد برای مثال اگر یک تابع را a در نظر بگیریم و آن را داخل یک تابع دیگر به اسم b صدا بزنیم تابعی که a نامیدیم فرزند تابع b خواهد شد و همچنین اگر چند متن پشت هم بنویسید باعث می شود خروجی شما نامرتب و شلوغ شود به همین دلیل عنصر ها را طوری مشخص کنید که باعث نشود خروجی که می گیرید نا مرتب باشد که می توانید برای این کار از طریق view ها و style ها آن ها را مرتب نمایید و یا له آن ها مقادیر بدهید.

 

کار با composable

ابزار سازنده ی تکنولوژی آن می باشد که به کاربران این امکان را می دهد تا هر تعدادی را وارد رابط کاربری نمایید و برای کدام مسئولیتی تعیین نماید تا یکی از بخش های UI را بر عهده بگیرند زیرا آن ها فقط داخل یک دیگر فراخوانی می شوند که در داخل کتابخانه هم تعریف شده اند تا کاربران بتوانند با آن ها کار نمایند و تغیرات را اعمال نمایند.

 

استفاده ازcompose

اگر شما بخواهید به رابط کاربری خود مولفه های زیادی اضافه کنید کتاب های زیادی ایجاد شده و نامنظم می گردد برای مثال اگر پایگاه داده ای ایجاد کرده و در آن توابع ریخته شود هرچقدر تابع ها بزرگتر شوند کمتر می شود و دیگر نمی توان گفت رابط کاربری آسان و در دسترس پذیر می باشد.

 

معایب Jetpack compose

تنها عیبی که می توان از این ابزار گرفت آن است که طرح محدودیت و همچنین layout preview را پشتیبانی نخواهد کرد که توسعه دهندگان در پی آن هستند تا به این قابلیت را به نسخه های جدید اضافه نمایند.

 

معرفی Jetpack compose – جمع بندی

این ابزار طراحی برای رابط های کاربری اندرویدی می باشد که اخرین تغییرات را بر روی آن اضافه نموده اند که همچنان در حال ایجاد و توسعه بر روی سیستم عامل اندروید می باشند رابط کاربری باعث شده است تا سیستم اندروید به سرعت پیشرفت کرده و برنامه های کاربران با سرعت بیشتری انجام گردد که همچنان این سیستم در حال بروز رسانی و پیشرفت است که در نسخه های جدید به آن ها اضافه می گردد.

 

اگر تجربه ی کار با Jetpack Compose رو دارید توی نظرات برای من بنویسد.

1 Comment

Add Yours →

دیدگاهتان را بنویسید