فلسفه نئودودیسم چیه؟

فلسفه نئودودیسم چیه؟ – منظور از نئودودیسم چیه و چه کسانی نئودودیست محسوب می شن؟

نئودودیسم یا لودیسم جدید، فلسفه ایه که با اشکال مختلف فناوری مدرن مخالفه. نئودودیسم در واقع حرفش اینه که ما اشتباه کردیم که تا این حد پیش رفتیم و انسان موجود مضری برای محیط زیسته و تکنولوژی همه جوره ما رو تباه کرده و باید این نوع از تکنولوژی و فناوری امروزه کاملا از بین بره که ما به سعادت برسیم.

اصطلاح لودیت عموماً به عنوان یه اصطلاح تحقیرآمیزی برای افرادی که تمایلات تکنوفوبیک دارن نشان داده می شه. تکنوفوبیک هم همونطور که از اسمش مشخصه به کسایی گفته می شه که از تکنولوژی بیزارن و باهاش مقابله می کنن. این نام بر اساس میراث تاریخی لودیت های انگلیسیه که بین سال های 1811 تا 1816 فعالیت می کردن. نئودودیسم جنبشی بدون رهبر از گروه های غیر وابسته ست که در برابر فناوری های مدرن مقاومت می کنن و بازگشت برخی یا همه فناوری ها را به سطح ابتدایی خواسته خودشون می دونن. نئودودیسم با یک یا چند روش زیر مشخص می شه که در ادامه نوشته بهشون می پردازم:

  • کنار گذاشتن منفعلانه استفاده از فناوری
  • آسیب رسوندن به کسانی که فناوری مضر برای محیط زیست تولید می کنن
  • حمایت از زندگی ساده
  • تخریب فناوری

در واقع نئودودیسم مبتنی بر نگرانی از تأثیرات تکنولوژیکی بر افراد، جوامع آن ها و یا محیط زیسته. نئودودیسم استفاده از اصل احتیاط را برای همه فن آوری های جدید تصریح کرده و اصرار داره که فناوری ها قبل از پذیرش ایمن بشن. به دلیل اثرات ناشناخته ای که فناوری های جدید ممکنه از اون الهام بگیرن. 

 

فلسفه نئودودیسم

فلسفه نئودودیسم چیه؟

همونجوری که اول نوشته درموردش صحبت کردیم، نئودودیسم خواهان کاهش یا توقف توسعه فناوری های جدیده و کلا حرف حسابش اینه که تکنولوژی بی تکنولوژی. نئودودیسم به دلیل اعتقاد به این که این بهترین چشم انداز برای آینده ست، شیوه ای رو برای کنار گذاشتن فناوری های خاص تجویز می کنه. همانطور که رابین و وبستر می گن، “بازگشت به طبیعت و آن چه که به عنوان اجتماعات طبیعی تر تصور می شود.”

 

چشم انداز آینده ای بدون دخالت انسان و ضد تکنولوژی

نئودوديسم غالباً پيش بيني هاي شديدي در مورد تاثير فناوري هاي جديد ارائه مي ده. اگرچه چشم انداز منسجمی در مورد پیامدهای فناوری وجود ندارد، اما نئودودیسم پیش بینی می کند که آینده ای بدون اصلاحات فناوری عواقب ناگواری خواهد داشت. نئو – لودیت ها معتقدند که فن آوری های فعلی تهدیدی برای بشریت و به طور کلی برای جهان طبیعیه و فروپاشی اجتماعی آینده ممکن یا حتی محتمله! این پیش بینی ها شامل تغییر در جایگاه بشریت در آینده به دلیل جایگزینی انسان با کامپیوتر، خرابی ژنتیکی انسان به دلیل عدم انتخاب طبیعی، مهندسی بیولوژیکی انسان، سوء استفاده از قدرت تکنولوژیکی از جمله بلایای ناشی از موجودات اصلاح شده ژنتیکی، جنگ هسته ای و سلاح های بیولوژیکی؛ کنترل بشریت با استفاده از نظارت، تبلیغات، کنترل دارویی و کنترل روانی؛ عدم موفقیت بشریت در آینده که با افزایش اختلالات روانی، افزایش نابرابری اقتصادی و سیاسی، بیگانگی گسترده اجتماعی، از دست دادن اجتماع و بیکاری گسترده آشکار می شه. در واقع فناوری باعث تخریب محیط زیست به دلیل کوته بینی، جمعیت زیاد و ازدحام زیاد می شه.

ممنونم که وبلاگ من رو دنبال می کنید، خوشحال می شم نظر شما رو هم درمورد این نوشته بدونم، موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید