net neutrality چیست؟

net neutrality چیست؟

net neutrality یا بی طرفی شبکه چیه و چه چیزهایی رو باید درموردش بدونیم؟

بی طرفی شبکه، که به طور خلاصه همون net neutralityنامیده می شه، در واقع به این موضوع اشاره می کنه که ارائه دهندگان خدمات اینترنت باید با همه کاربران و همه دستگاه ها و خلاصه همه ارتباطات اینترنتی یکسان رفتار کنند و بر اساس کاربر، محتوا، وب سایت، پلتفرم، برنامه، نوع تجهیزات، تبعیض یا خدمات متفاوت نداشته باشن.

با خنثی بودن و به اصطلاح بی طرفی شبکه ها ممکنه برخی از ارائه کنندگان خدمات به طور عمدی محتوای خاص آنلاین را مسدود نکنن، همچنین سرعت شون رو کاهش بدن یا پول رو شارژ نکنند. در صورت خنثی نبودن شبکه ها ممکن است اون ها انواع خاصی از ترافیک رو اولویت بندی کنند، سایر موارد رو اندازه گیری کنند و تاثیر بدن، یا به طور بالقوه ترافیک را از طریق سرویس های خاص مسدود کنن، در حالی که برای انواع خدمات مختلف از مصرف کنندگان هزینه می گیرن.

 

net neutrality چیست؟

بی طرفی شبکه از کجا شکل گرفت؟

این اصطلاح توسط استاد حقوق رسانه دانشگاه کلمبیا، تیم وو در سال 2003 ابداع شد، به عنوان گسترش مفهوم دیرینه یک حامل مشترک، که برای توصیف نقش سیستم های تلفنی استفاده می شد. مقررات بی طرفی خالص ممکنه به عنوان “حامل مشترک” مقررات شناخته شود. خنثی بودن شبکه تمام توانایی هایی را که ارائه دهندگان خدمات اینترنت برای تأثیرگذاری بر خدمات مشتریان خود دارند مسدود نمی کند. خدمات انتخاب یا انصراف در سمت کاربر نهایی وجود دارد و فیلتر کردن می تواند به صورت محلی انجام بشه، مانند فیلتراسیون مواد حساس برای خردسالان.

بی طرفی خالص به این معنیه که هیچ کس با پول بیشتر خدمات ویژه ای دریافت نمی کنه که البته خیلی فاصله داریم باهاش. بدون خنثی بودن شبکه، اون ها می توانند وب سایت ها یا خدمات مشاغل کوچک را که توانایی پرداخت هزینه به اصطلاح خطوط سریع را ندارند، کند کنن و حتی در مواردی به نابودیشون منجر بشن.

تحقیقات حاکی از اونه که ترکیبی از ابزارهای سیاست به تحقق طیف وسیعی از اهداف سیاسی و اقتصادی باارزش در بحث بی طرفی شبکه کمک می کنه. همراه با افکار عمومی قوی، این امر باعث شده است که برخی دولت ها خدمات اینترنت باند پهن را به عنوان یک برنامه عمومی عمومی تنظیم کنن، مثل نحوه تنظیم برق، گاز و تأمین آب، همراه با محدود کردن ارائه دهندگان و تنظیم گزینه هایی که ارائه دهندگان می توانند ارائه بدن.

طرفداران بی طرفی شبکه که شامل کارشناسان علوم رایانه، مدافعان مصرف کننده، سازمان های حقوق بشری و ارائه دهندگان محتوای اینترنتی هستن، اظهار می دارند که بی طرفی شبکه به آزادی تبادل اطلاعات کمک می کنه، همچنین رقابت و نوآوری را برای خدمات اینترنتی ارتقا می ده و از استاندارد سازی انتقال داده های اینترنتی پشتیبانی می کنه که برای رشد اون ضروریه.
از طرف دیگه مخالفان بی طرفی خالص شبکه، از جمله ها و تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی، استدلال می کنن که الزامات خنثی خالص انگیزه آنها برای ایجاد اینترنت رو کاهش می ده، همین طور رقابت در بازارم کاهش می ده و ممکنه هزینه های عملیاتی خودش رو افزایش بدخ که کاربران مجبورن بهرحال برای اون ها هزینه کنند.

بی طرفی شبکه خالص بر اساس ملی یا منطقه ای اداره می شه، گرچه بیشتر تمرکز جهان بر روی درگیری بر سر بی طرفی خالص در ایالات متحده بوده است. بی طرفی شبکه در ایالات متحده از اوایل دهه 1990 یکی از موضوعات مطرح شده است، زیرا آنها یکی از رهبران جهان در ارائه خدمات آنلاین بودند. در سال 2019، قانون “ذخیره اینترنت” برای “تضمین دسترسی اینترنت باند پهن به محتوای آنلاین” توسط مجلس نمایندگان ایالات متحده تصویب شد اما توسط سنای ایالات متحده تصویب نشد. با این حال، آن ها با مشکلات مشابه سایر نقاط جهان روبرو هستند. یافتن راه حل مناسب برای ایجاد مقررات بیشتر برای ارائه دهندگان خدمات اینترنت کار عمده ای در حال انجام بوده.

 

بی طرفی در اینترنت

بی طرفی شبکه اصلی است که باید با همه ترافیک اینترنت به طور مساوی برخورد بشه. ترافیک اینترنتی شامل تمام پیام ها، پرونده ها و داده های مختلفی است که از طریق اینترنت ارسال می شود، از جمله برای مثال ایمیل ها، فایل های صوتی دیجیتال، فایل های ویدئویی دیجیتال، تورنت و غیره. طبق گفته تیم وو، استاد دانشکده حقوق کلمبیا، یک شبکه اطلاعات عمومی اگر کلیه محتوا پ، وب سایت ها و سیستم عامل ها (به عنوان مثال ، دستگاه های تلفن همراه ، کنسول های بازی ویدیویی و غیره) به یک اندازه رفتار شوند، بسیار مفید است، این اصل بی طرفی شبکه ست.

خنثی بودن شبکه اصلیه که ارائه دهنده خدمات اینترنت باید بدون مسدود کردن یا اولویت قرار دادن هرگونه محتوایی، با همان سرعت و در همان شرایط دسترسی به همه سایت ها، محتوا و برنامه ها رو فراهم کنه. تحت خنثی بودن شبکه ، چه به Netflix ، Archive Internet یا وبلاگ یکی از دوستانتان متصل شید، ISP شما باید با همه آنها یکسان رفتار کند. بدون خنثی بودن شبکه، یک ISP می تواند تصمیم بگیرد که در معرض چه اطلاعاتی هستید. طرفداران استدلال می کنند که این امر می تواند باعث افزایش هزینه های پولی برای شرکت هایی مانند Netflix به منظور پخش محتوای اون ها بشه.

 

اینترنت باز و آزاد

تحت یک سیستم “اینترنت باز”، منابع کامل اینترنت و ابزار کار با آن باید به راحتی برای همه افراد، شرکت ها و سازمان ها قابل دسترسی باشه.

مفاهیم قابل استفاده عبارتند از: بی طرفی خالص، استانداردهای باز، شفافیت، عدم سانسور اینترنت و موانع کم برای ورود. مفهوم اینترنت باز گاهی اوقات به عنوان انتظار از قدرت غیرمتمرکز فن آوری بیان می شه و توسط برخی از ناظران نزدیک به نرم افزار منبع باز، نوعی برنامه نرم افزاری است که سازنده آن به کاربران اجازه می دهد تا به کدی که برنامه را اجرا می کند، مرتبط باشند. به طوری که کاربران می توانند نرم افزار را بهبود بخشند و یا اشکالات را برطرف کنن.

طرفداران بی طرفی شبکه این را به عنوان یکی از مولفه های مهم “اینترنت باز” می دونن، در این جا سیاست هایی مانند برخورد یکسان با داده ها و استانداردهای وب باز به کسانی که از اینترنت استفاده می کنند اجازه می ده به راحتی ارتباط برقرار کنند و بدون دخالت شخص ثالث به تجارت و فعالیت بپردازن.

 

اینترنت بسته و محدود

در مقابل، “اینترنت بسته” به وضعیت مخالف اشاره دارد، جایی که اشخاص مستقر، شرکت ها یا دولت های خاص از استفاده های خاص طرفداری می کنند، دسترسی به استانداردهای وب لازم را محدود می کنند، برخی از خدمات را به طور مصنوعی تخریب می کنند یا به طور صریح محتوای آنها را فیلتر می کنند. برخی از کشورها مانند تایلند برخی از وب سایتها یا انواع سایت ها را مسدود کرده و با استفاده از پلیس اینترنت، نوع ویژه ای از اجرای قانون یا پلیس مخفی، استفاده از اینترنت را رصد و / یا سانسور می کنند. کشورهای دیگر مانند روسیه، چین و کره شمالی نیز برای کنترل انواع رسانه های اینترنتی در کشورهای متبوع خود از تاکتیک های مشابه تایلند استفاده می کنند. در مقایسه با ایالات متحده یا کانادا به عنوان مثال، این کشورها ارائه دهندگان خدمات اینترنتی بسیار محدودتری دارند. این رویکرد یادآور سیستم بستر بسته است، زیرا هر دو ایده بسیار شبیه به هم هستند. این سیستم ها همه مانع دسترسی به طیف گسترده ای از خدمات اینترنتی می شوند، که کاملاً با ایده سیستم اینترنت باز مغایرت دارد.

 

اصطلاح لوله گنگ

اصطلاح “لوله گنگ” در اوایل دهه 1990 میلادی ابداع شد و مربوط به لوله های آب مورد استفاده در سیستم آبرسانی شهری است. از نظر تئوری، این لوله ها بدون هیچ گونه تبعیضی منبع آب ثابت و قابل اطمینان برای هر خانوار فراهم می کنند. به عبارت دیگر، کاربر را با منبع وصل می کند بدون هیچ گونه هوشمندی یا کاهش. به همین ترتیب، شبکه گنگ شبکه ای است که کنترل و مدیریت آن بر الگوی استفاده از آن بسیار کم است یا هیچگونه کنترل نمی شود.

در یک شبکه گنگ بی طرف، تصور می شود که نقاط پایانی همان نقطه ای است که اطلاعات در آن نهفته است و به همین ترتیب، طرفداران استدلال می کنند که این شبکه باید مدیریت و عملکرد ارتباطات و انتقال داده ها را به کاربران نهایی واگذار کند، نه یک دفتر دولتی یا یک شرکت اینترنتی. در سال 2013، شرکت نرم افزاری MetroTech Net ، Inc (MTN) اصطلاح “موج گنگ” را ابداع کرد، که کاربردی از مفهوم “لوله گنگ” در دهه 2010 در شبکه بی سیم در همه جا است.

متخصصان در زمینه فناوری پیشرفته اغلب مفهوم لوله های گنگ را با شبکه های هوشمند مقایسه می کنند – همچنین به عنوان لوله های هوشمند شناخته می شوند – و بحث می کنند که کدام یک از آنها بهتر است در بخش خاصی از سیاست اینترنت استفاده شود. در این مکالمات معمولاً به این دو مفهوم به ترتیب مشابه مفهوم اینترنت باز و بسته اشاره می شود.

 

بی طرفی دستگاه

بی طرفی دستگاه اصلی است که برای اطمینان از آزادی انتخاب و آزادی ارتباطات برای کاربران دستگاه های متصل به شبکه، کافی نیست که اپراتورهای شبکه در انتخاب و فعالیت های آن ها دخالت نکنند. کاربران باید در استفاده از برنامه های دلخواه خود آزاد باشند و از این رو برنامه هایی را که نمی خواهند حذف کنن.

می شه اون رو با تشبیه زیر به بی طرفی شبکه تعریف کرد:

بی طرفی شبکه: اصول بی طرفی از قبل پیش بینی شده و یک راه قضایی برای جبران خسارت در دسترس است. ارائه دهندگان اتصال می توانند مدیریت ترافیک را پیاده سازی کنند، اما قوانین باید برای همه یکسان باشد. گزینه ضد انحصاری، زمان بیشتری می برد و سابقه کمی دارد.

بی طرفی دستگاه: به همین ترتیب، اصول بی طرفی از قبل تجویز می شوند و از راه حل های قضایی سود می برند. فروشندگان دستگاه می توانند سیاست هایی برای مدیریت برنامه ها تنظیم کنند، اما آنها نیز باید به طور خنثی اعمال شوند.

 

پیشنهاد نویسنده: RTBF.ir | حق فراموش شدن

دیدگاهتان را بنویسید