تعویض نا پذیری یا nft چیست؟!

تعویض نا پذیری یا nft چیست؟!

توکن ها

امروزه ارز های تولید شده اند که بصورت دیجیتال هستند و کاربران مجازی از آن ها استفاده می کنند و هر کدام یک بلاک چین مستقل برای خود دارند و کاربران می توانند از طریق آن این ارز ها را جابجا و منتقل نمایند بلاک چین ها به دلیل هزینه و زمان زیادی که در تولید مصرف می کند یک سری از کاربران توانایی سرمایه گذاری و استفاده از آن را ندارند به همین دلیل از توکن ها استفاده می کنند زیرا توکن ها هزینه ساخت کمتر و در زمان کوتاه تری تولید می شوند در واقع راه اندازی آن نسبت به بلاک چین ها تند تر انجام می شود توکن ها ارز های دیجیتالی هستند که بلاک چین اختصاصی ندارند و از طریق شبکه ای مثل اتریوم فعالیت می کند.

 

تعویض نا پذیری یا nft چیست؟!

انواع توکن ها

توکن ها در انواع مختلفی تولید شده است که هر کدام از آن ها دسته بندی های اختصاصی خود را داشته و کار های متفاوتی را انجام می دهند.

 

توکن های تعویض پذیر یا ft

توکن های تعویض پذیر کالا هایی می باشد که بتوانند مبادله شوند بدون آن که ارزش آن ها کم شود برای مثال یک اسکناس 1 دلاری با  دلاری دیگر ارزش برابر دارد و تفاوتی بین ان ها نیست به همین دلیل می توانند آن ها را با هم تعویض و جابجا نمود و همچنین می توانند تقسیم شوند بدون آن که ذره ای از ارزش ان ها کم شود برای مثال می توان 20 هزار تومان را به دو تا اسکناس 10 هزار تومانی تبدیل و یا مبادله نمود زیرا ارزش آن من نخواهد شد.

 

توکن های تعویض نا پذیر یا nft

توکن های تعویض نا پذیر یا غیر مثلثی یک کالا یا دارایی دیجیتال می باشد که منحصر به فرد هستند و کاربران نمی توانند آن ها را تقسیم نمایند و ارزش برابر ندارند برای مثال دو نقاشی که اثر هنری را خلق می کنند ارزش برابری ندارند و نمی توانند و همچنین قابل تقسیم نمی باشد یعنی یک کاربر نمی تواند بخشی از این اثر را خریداری کند اما توکن های تعویض پذیر این گونه نیست و کاربران می توانند یک بخش از آن را مبادله و خریداری نمایند NFT ها با فرمت های متفاوت مثل GIF، JPEG تولید می شوند و کاربران می توانند آن ها را خریداری و یا به فروش برسانند زیرا کاربران می توانند اثری را که ایجاد می نمایند بصورت دیجیتال به فروش درآورده و کسب درآمد نمایند حتی چیز های دیگری مثل استارتاپ ها، آهنگ ها هستند که کاربران توانسته اند با قابلیت NFT بودنشان کار نمایند.

 

ابزار مورد نیاز برای کار با NFT

برای این که بتوانید با NFT کار کنید فقط باید با یک سری تجهیزات آشنا شده و بتوانید با آن ها کار نمایید برای مثال اگر بخواهید با آن ها کار کنید باید با کیف پول های دیجیتال آشنایی پیدا کرده و بتوانید با آن ها کار کنید زیرا اگر بخواهید خرید و فروش و یا ارز های دیجیتال خود را نگه داری کنید باید از آن ها استفاده نمایید کیف پول و یا والت دیجیتال زیادی تولید شده اند که باید قبل از استفاده از آن مطمئن شوید.

 

نمونه ای از کیف پول های دیجیتال

همان طور که گفته شد یک سری کیف پول های دیجیتال می باشند که بر روی تلفن همراه نصب شده و کاربران می توانند با ثبت اطلاعات خود از این نرم افزار ها استفاده کرده و ارز های دیجیتال خود را در آن نگهداری نمایید که شامل:

کیف پول های دیجیتال خارجی: والت متاسک، والت رین بو
کیف پول های دیجیتال ایرانی: والت تراست، مای سلیوم، بلو والت

 

بهترین ارز های دیجیتال NFT

ارز دیجیتال فلو که توانسته است بازی و نرم افزار هایی بسازد که دارایی دیجیتال دارد و کاربران می توانند با آن ها کار نمایند.

ارز دیجیتال تتا که توانسته است مکانی را برای کاربران فراهم نماید تا ویدیو های خود را به اشتراک گذاشته و همچنین با ارز های دیجیتال هم فعالیت می نمایند.

 

انواع توکن های غیر قابل تعویض

کاربران توانسته اند در کار های خود از توکن های تعویض نا پذیر یا غیر مثلثی استفاده کرده و آن ها را ایجاد نمایند که برخی از آن ها عبارت اند از: هنر دیجیتال، موسیقی دیجیتال، املاک مجازی، دارایی هایی که مرتبط با یک سری بازی ها هستند، پوشیدنی های مجازی.

 

یک کاربرچگونه می تواند توکن های NFT ایجاد نمایند

همان طور که در متن بالا گفته شد این توکن ها با پسوند های PNG، JPEG، GIF، MP3، GLB پشتیبانی کرده و می تواند با آن ها کار نماید یعنی کاربران می توانند یک عکس، آهنگ را به یک توکن غیر قابل تعویض تبدیل نمایند کاربران می توانند با استفاده از یک سری پلتفرم های موجود مثل opensea، rarible، cargo آن ها را تولید کنند همچنین یک سری از پلتفرم ها هم تولید شده اند تا کاربران بتوانند با استفاده از آن ها هنر های دیجیتال را به توکن های تعویض ناپذیر تبدیل کنند پلتفرم هایی مثل: async art.

 

ویژگی های توکن های nft

منحصر به فرد بودن یعنی این که کاربر نمی توانند مثل و مانند آن چیزی پیدا نماید که ارزش یکسان داشته باشد.

کمیاب بودن یعنی تعداد آن ها بسیار کم است به همین دلیل آن ها را خاص و وجه تک کرده و توانسته کاربران زیادی را به خود جذب نمایند.

تقسیم نا پذیری یعنی نمی توانند آن ها را تقسیم نمایند بدون آن که ارزش آن ذره ای کم شود یا کاربران نمی توانند بخشی از آن را خریداری نمایند.

تجزیه ناپذیری یعنی نمی توانند آن را تخریب و حذف یا کپی کنند.

 

تعویض پذیری یا fungability

تعویض نا پذیری یا nft چیست؟! – جمع بندی

بطور کلی می توان گفت توکن های غیر مثلثی دارایی های منحصر به فرد و کمیاب می باشند که بر روی بلاک چین ها منتقل می شوند و هر کدام از آن ها متفاوت بوده و مزیت ها و معایب خود را دارا می باشند در حال حاضر آن ها در بازار کاربرد کمی دارند و کاربران هنوز نتوانسته اند به آن ها کاملا اعتماد نمایند و اگر خواهان خرید و استفاده این توکن ها هستید حتما تحقیق نمایید تا ضرر و زیان مالی و یا کلاه برداری در این مورد برایتان ایجاد نشود.

 

تجربیات کار خود را با این تکنولوژی بیان کنید.

موفق باشید.

 

ویدیوهای یوتیوب

اگر به بحث های بالا و NFT علاقه مند شدید ویدیوهای زیر را مشاهده کنید: (برای دیدن ویدیوهای بیشتر این پلی لیست را دنبال کنید.)

ساخت و تنظیم اولیه ی اکانت opensea

اگر ویدیوی بالا برای شما نمایش داده نشد روی این لینک کلیک کنید.

 

تنظیم اکانت اوپن سی و پروفایل اوپن سی

اگر ویدیوی بالا برای شما نمایش داده نشد روی این لینک کلیک کنید.

 

ساخت اولین طرح در اوپن سی opensea

اگر ویدیوی بالا برای شما نمایش داده نشد روی این لینک کلیک کنید.

 

خرید یک ان اف تی در اوپن سی

اگر ویدیوی بالا برای شما نمایش داده نشد روی این لینک کلیک کنید.

 

فروش ان اف تی nft

اگر ویدیوی بالا برای شما نمایش داده نشد روی این لینک کلیک کنید.

 

انتقال یا هدیه دادن ان اف تی – nft transfer

اگر ویدیوی بالا برای شما نمایش داده نشد روی این لینک کلیک کنید.

 

برای دیدن ویدیوهای بیشتر این پلی لیست را دنبال کنید.

1 Comment

Add Yours →

دیدگاهتان را بنویسید