کلاهبرداری پانزی، کلاهبرداری نوین!

کلاهبرداری پانزی، کلاهبرداری نوین!

کلاهبرداری پانزی یا همون طرح پانزی یک روش جدید کلاهبرداری در سرمایه گذاریه که به سرمایه گذاران موجود با وجوه جمع آوری شده از سرمایه گذاران جدید رو پرداخت می کنند. این سازمان های کلاهبردار اغلب قول میدن که پول شما رو سرمایه گذاری کنند و بازدهی بالایی را با خطر کم یا بدون خطر بدست آورند و به شما بدن. اما در بسیاری از طرح های پونزی، کلاهبرداران سرمایه گذاری نمی کنن. در عوض، اون ها از آن برای پرداخت به کسانی که زودتر سرمایه گذاری کرده ان استفاده می کنند و ممکن است مقداری رو هم (شما بخونید صد در صد!) خودشون نگه دارن.

 

پیشنهاد نویسنده : 

کلاهبرداری پانزی، کلاهبرداری نوین!

طرح پانزی چطور کار می کنه؟

طرح های پانزی برای زنده ماندن به جریان مداوم پول جدید نیاز دارند. هنگامی که جذب سرمایه گذاران جدید دشوار بشته، یا تعداد زیادی از سرمایه گذاران موجود پول نقد کنند، این طرح ها متلاشی می شن و کاملا از بین می رن.

 

اسم طرح پانزی یا پونزی از کجا اومده؟

طرح های پونزی به نام چارلز پونزی نامگذاری شده است که در دهه 1920 با طرح سوداگری تمبر پستی سرمایه گذاران را فریب داد.

 

کلاهبرداری پونزی رو چطور تشخیص بدیم؟

همه این طرح ها کم و بیش ویژگی های زیر رو دارن. اگر همچین چیزایی دیدید به هیچ وجه اموالتون رو به خطر نندازید!

بازده بالا با خطر کم یا بدون خطر

هر سرمایه گذاری قطعا و بلا استثنا دارای درجاتی از ریسکه و سرمایه گذاری هایی که بازده بالاتری دارن معمولاً ریسک بیشتری هم دارن. نسبت به هر فرصت “تضمین شده” سرمایه گذاری حتما مشکوک باشین.

بازدهی بیش از حد سازگار

سرمایه گذاری ها به مرور زمان بالا و پایین می شن. در مورد سرمایه گذاری که بطور منظم بدون در نظر گرفتن شرایط کلی بازار، بازدهی مثبت ایجاد می کند، تردید داشته باشین!

سرمایه گذاری های ثبت نشده

طرح های پونزی معمولاً شامل سرمایه گذاری هایی می شن که ثبت مهمه چون دسترسی سرمایه گذاران به اطلاعات مربوط به مدیریت شرکت، محصولات، خدمات و امور مالی رو فراهم نمی کنن.

فروشندگان غیرمجاز

قوانین اوراق بهادار فدرال و ایالتی مستلزم اینه که متخصصان و شرکت های سرمایه گذاری مجوز یا ثبت نام کنن. بیشتر طرح های پانزی شامل افراد فاقد مجوز یا شرکت های ثبت نشده هستن!

استراتژی های مخفی و پیچیده

خیلی ساده بگم، اگر اون ها رو درک نمی کنید یا نمی توانید اطلاعات کاملی در مورد آنها کسب کنید، ازشون اکیدا اجتناب کنید!

 

مسائل مربوط به مدارک

خطاهای صورت حساب ممکن است نشانه ای باشد که وجوه وعده داده شده رو سرمایه گذاری نمی کنن!

 

مشکل در دریافت پول

اگر مبلغی دریافت نکردید یا در پرداخت نقد با مشکل روبرو شدید مشکوک بشید و پیگیر پولتون بمونید. مروجان طرح و کلاهبرداری پانزی گاهی اوقات سعی می کنند با ارائه بازدهی بالاتر حتی برای ماندگاری، از پرداخت نقدی شرکت کنندگان جلوگیری کنند.

 

آیا این روش از سرمایه گذاری کاملا غیرقانونیه؟

طرح های پونزی معمولاً هنگامی که مقامات اون ها را کشف می کنند منجر به اتهامات کیفری می شن، اما به غیر از طرح های پمپ و تخلیه، حباب های اقتصادی معمولاً شامل فعالیت غیرقانونی، یا حتی سو نیت هیچ یک از شرکت کنندگان نیست. قوانین تنها در صورتی نقض می شن که کسی حباب را با آگاهانه و عمداً بیان نادرست واقعیت ها برای باد کردن ارزش یک کالا (مانند طرح پمپ و تخلیه) تداوم بده.

جالبه بدونید حتی در صورت وقوع این امر، اثبات عمل ناشایست (و به ویژه فعالیت مجرمانه) اغلب در دادگاه در مقایسه با طرح بسیار دشوارتر است. بنابراین، سقوط یک حباب اقتصادی به ندرت منجر به اتهامات کیفری می شود (که برای تأیید محکومیت مستلزم اثبات فراتر از یک تردید منطقی است)، و حتی در صورت پیگیری اتهامات، اون ها اغلب علیه شرکت ها هستند که پیگیری آنها در دادگاه در مقایسه با اتهامات علیه مردم، اما همچنین می تونه منجر به جریمه بر خلاف زمان زندان شود.

در مواردی که کسی مشکوک به ایجاد حباب اقتصادی است نتیجه فعالیت شرورانه بیشتر مورد استفاده قانونی قرار می گیرد، شکایت برای جبران خسارت در دادگاه مدنیه ، جایی که استاندارد اثبات فقط توازن احتمالاته و شاکی نیازی به اثبات ادعا نداره.

در بعضی از حوزه های قضایی به دنبال فروپاشی طرح حتی ذینفعان “بی گناه” هم مسئول بازپرداخت سودهای توزیع به قربانیان هستند. در این زمینه، ذینفعان “بی گناه” می توانند شامل کسی شوند که ناخواسته بدون آگاهی از ماهیت تقلبانه این طرح سود کسب کرده و حتی خیریه هایی که مرتکبان معمولاً نسبتاً سخاوتمندانه به آنها می دن در حالی که طرحی در تلاش است تا نمایه خود را ارتقا بخشد و در نتیجه “منفعت” حاصل از پوشش مثبت رسانه ای رو بدست بیارید.

این به طور معمول در مورد حباب اقتصادی اتفاق نمی افتد، به خصوص اگر کسی نتواند ثابت کند این حباب ناشی از سو نیت خالص پشت این عمل بوده، علاوه بر این شخصی که مشارکت شخصی او در حباب اقتصادی به خصوص قابل توجه نیست، احتمالاً مشارکت در حباب و در نتیجه شخصاً با اهدا به امور خیریه سود کسب کنید.

کالاهایی که در یک حباب اقتصادی معامله می شوند به احتمال زیاد ارزش ذاتی دارند که ارزش قابل توجهی از قیمت بازار را دارد. بنابراین، به دنبال سقوط یک حباب اقتصادی (به ویژه کالایی در کالاهایی مانند املاک و مستغلات) ، اقلام تحت تأثیر اغلب ارزش خودشون رو حفظ می کنن، در حالی که سرمایه گذاری که بخشی از موارد مورد علاقه طرح های پانزی، معمولاً بی ارزش خواهد بود.

از طرف دیگر، به دست آوردن منابع مالی برای بسیاری از مواردی که موضوع مکرر حبابه، خیلی خیلی ساده ترم خست. اگر یک سرمایه گذار با حاشیه یا وام برای تأمین مالی قربانی حباب شود، اون هنوز هم می تونه کل سرمایه گذاری خود را از دست بدهد (یا قسمت قابل توجهی از آن)، یا حتی مسئول زیان های بیش از مبلغ اصلی خود باشد.

یک طرح در آخر باید بگیم که این طرح پانزی که در نهایت با فرار اپراتور و ضرر سرمایه داران تموم می شه، مشابه کلاهبرداری به روش شرکت های هرمیه. تفاوت اصلی اینه که کلاهبرداری خروج شامل هیچ نوع وسیله نقلیه سرمایه گذاری با بازده وعده داده شده همراه نیست. در عوض، کلاهبرداران خروجی یا هزینه کالایی را که هرگز حمل نمی کنند قبول می کنن (معمولاً پس از کسب شهرت برای کالای قابل اعتماد حمل و نقل) یا وجوهی را که به نمایندگی از اشخاص ثالث در دست نگهداری است سرقت می کنند…!

 

کلاهبرداری پانزی، کلاهبرداری نوین!

موفق و پایدار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید