تایپ ده انگشتی، چرا و چطور؟

تایپ ده انگشتی، چرا و چطور؟

همانطور که می دانید اغلب کسب و کارها به کسب و کارهای اینترنتی بدل شده‌اند. بسیاری از کارها را لازم است به صورت اینترنتی انجام دهید. وقتی قرار است مقاله‌ای بنویسید، ایمیلی بزنید، گزارش کاری به نگارش درآورید یا ثبت نامی انجام دهید، در همه این موارد به تایپ ده انگشتی نیاز دارید. متاسفانه خیلی از افراد حتی افراد اهل علم و تکنولوژی با شغل هایی در این زمینه، هنوز هم روی کاغذ متن مقاله یا گزارششان را می‌نویسند و گاهی چندین بار آن را خط می‌زنند. سپس بعد از طی این مراحل دشوار و هدر دادن چند کاغذ مجبورند آن را بازنویسی و پاک نویس کنند. تازه اگر در هنگام پاک نویس کردن دوباره ناچار نشوند چیزی را خط بزنند یا تغییری در آن بدهند و دوباره از اول بنویسند، اما شما وقتی تایپ می‌کنید، هر جای متن را که دلتان بخواهد پاک می‌کنید، هر پاراگرافی که بخواهید جابه جا می‌کنید و در نهایت نه کاغذی مصرف کرده‌اید و نه از خط خطی زیاد متن کلافه شده‌اید. ضمن اینکه وقتی روی کاغذ می‌نویسید، احتمال خراب شدن کاغذ هم هست؛ اما وقتی در کامپیوتر فایلتان را ذخیره می‌کنید، دیگر احتمال از بین رفتن آن وجود ندارد. در یک کامپیوتر می‌توانید صدها میلیون برگه نوشته ذخیره کنید و نگران کمبود جا هم برای آن نباشید. اما از بحث هدر ندادن کاغذ و از بین نرفتن نوشته ارزشمند شما و موارد دیگر که بگذریم، تایپ ده انگشتی مزایای دیگری هم دارد. از جمله اینکه شما می‌توانید بسیار سریع‌تر از نوشتن با دست بنویسید و چیزهای بیشتری به رشته تحریر درآورید. با تایپ ده انگشتی، چشم شما آزاد است و فرد می‌تواند هم‌زمان با دیدن یک نوشتار مکتوب آن را تایپ کند یا با نگاه کردن به صفحه نمایش غلط‌های تایپی خود را هنگام تایپ متوجه شود و به سرعت اصلاح کند.

 

تایپ ده انگشتی

یادگیری تایپ ده انگشتی

اگر شما نیز دوست دارید روش صحیح تایپ ده انگشتی را بیاموزید تا انتهای این آموزش با من باشید، در ادامه این نوشته به صورت کاملا عملی و تخصصی کامل‌ترین روش تایپ سریع را به شما آموزش خواهم داد. شاید در قدم اول تصور کنید با کاری بسیار سخت و غیر ممکن رو به رو هستید، اما باید به شما بگوییم اصلا این‌گونه نیست، تنها با کمی تمرین و صرف وقت می‌توانید در این زمینه حرفه‌ای شده و حتی از آن کسب درآمد نیز داشته باشید! مطمئنا در هر سن و سال و حرفه‌ای مشغول به فعالیت باشید، تایپ سریع یکی از مواردی است که به صورت روزمره به آن احتیاج پیدا خواهید کرد، نامه‌نگاری‌ها، چت‌های روزمره‌، مکاتبات اداری و… همه و همه از جمله مواردی هستند که لزوم آشنایی با تایپ نسبتا سریع در آن‌ها حس می‌شود. همچنین ممکن است شما با سرعت مناسبی توانایی تایپ کردن داشته باشید اما اصول صحیح تایپ یا دقت مورد نیاز برای این‌کار را نداشته باشید، از جمله موارد مهمی که در تایپ کمک زیادی به شما می‌کند نحوه‌ی قرار گرفتن دست و انگشتان روی صفحه کلید است، این مورد به ظاهر کوچک علاوه بر اینکه دقت و سرعت تایپ شما را بهبود می‌بخشد، از نظر ارگونومیک نیز اثر بخش بوده و کیفیت تایپ شما را افزایش دهد.

 

پنج اصل یادگیری تایپ ده انگشتی

هماهنگی عصب و عضله

مهمترین اصل در تایپ ده انگشتی که آن را از تایپ دو یا چندانگشتی غیرحرفه‌ای متمایز می‌کند، اتکا به حافظه عضلانی است. حافظه عضلانی همان چیزی است که ما هنگام راه رفتن، دوچرخه‌سواری یا رانندگی از آن استفاده می‌کنیم. یعنی وقتی می‌خواهیم راه برویم، دیگر به نحوه حرکت عضلات پا، این که چه زمانی کدام پا باید جلو برود و چه زمانی روی پنجه پا برویم، فکر نمی‌کنیم. شروع به راه رفتن می‌کنیم و بدن ما خودش همه کارها را انجام می‌دهد. شما پس از این که تایپ ده انگشتی را آموختید، این کار وارد این بخش از مغز شما می‌شود و دیگر دکمه‌ها را فراموش می‌کنید. شروع به نوشتن می‌کنید و انگشتانتان خودشان کار خود را می‌دانند!

 

نگاه به صفحه و نه به کیبورد

هنگام تایپ ده انگشتی نیازی به نگاه به صفحه‌کلید نخواهید داشت. نگاه نکردن به کیبورد، یکی از مهمترین اصول تایپ ده انگشتی است. پس از این که آموزش تایپ ده انگشتی را به پایان رساندید، انگشتان شما به طور ناخودآگاه جای هر حرف را روی کیبورد می‌دانند و کافی است به آن حرف فکر کنید تا انگشت مربوطه به سمتش حرکت کند. پس دیگر لازم ندارید که جای دقیق آن‌ها را با چشم پیدا کنید. نگاه نکردن به کیبورد،‌ تمرکز شما را به طرز بسیار محسوسی افزایش خواهد داد و کیفیت کارتان بهتر خواهد شد. چون بخشی از مغز شما آزاد شده است.

 

درست بنشینید!

بعضی از ما ساعت‌های زیادی در روز پشت رایانه هستیم. اگه نحوه درست نشستن، درست تایپ کردن و به طور کلی درست کار کردن را ندانیم، کمردرد،‌ مچ درد و گردن درد به سراغ شما خواهد آمد. به طور کلی، شما وقتی تایپ ده انگشتی اصولی را یاد بگیرید و آن اصول را مراعات کنید، تا حد زیادی از آسیب‌های جسمی کار با کامپیوتر که ممکن است مچ، کمر یا گردن شما را درگیر کنند، در امان خواهید بود.

 

انگشت ها را در موقعیت صحیح قرار دهید

یکی از مهمترین اصول تایپ ده انگشتی و شاید مهمترین اصل، موقعیت درست دست و انگشتان روی کیبورد است. برای دانستن موقعیت درست انگشتان در تایپ ده انگشتی، ابتدا باید نام انگشتان و سپس دکمه‌های شاخص و خانه را بشناسیم. برای شروع به صفحه کلید رایانه خود نگاه کنید. دو دکمه J و F یا همان ت و ب فارسی زایده‌های کوچکی دارند. به این دو دکمه، دکمه‌های شاخص می‌گویند. این برجستگی‌ها برای این است که بدون نگاه به صفحه‌کلید و با حس لامسه‌، این دو دکمه را پیدا کنید. حالا دستان خود را مطابق شکل زیر روی صفحه کلید بگذارید، به طوری که با انگشتان اشاره خود زایده‌های مربوط به دکمه‌های شاخص حروف ت و ب را احساس کنید. حالا ۸ دکمه مربوط به حروف ک، م، ن، ت و ب، ی، س، ش در زیر انگشتان شما هستند. همین اصل در تایپ ده انگشتی انگلیسی نیز حاکم است. این موقعیت درست انگشتان در زمان تایپ ده انگشتی است و به این دکمه‌های دکمه‌های خانه می‌گوییم؛ چرا که خانه انگشتان شما هستند. شما ابتدا باید بتوانید همین ۸ دکمه را بدون نگاه به صفحه کلید تایپ کنید.

 

عجله نکنید!

تایپ ده انگشتی برای این است که شما سریعتر تایپ کنید. اما اگر پر از غلط باشد چه فایده؟ پس در فرآیند یادگیری تایپ ده انگشتی، همیشه اولویت را به دقت بدهید. سرعت به مرور زمان خود به خود افزایش خواهد یافت. پس هنگام تمرین تایپ ده انگشتی، اصلا عجله نکنید. دقت از سرعت مهم تر است، سرعت خودش به مرور زمان به دست خواهد آمد!

 

پیشنهاد نویسنده: آشنایی با انواع کیبوردها

1 Comment

Add Yours →

دیدگاهتان را بنویسید