نرم افزار آزاد FSF چیست؟

نرم افزار آزاد FSF چیست؟

FSF مخفف کلمه ی  the free software foundation می باشد که به معنای نرم افزار آزاد است که ما قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

 

نرم افزار آزاد FSF چیست؟

گنو

یک سیستم عامل می باشد که در مبنای نرم افزار آزاد فعالیت می کند به این معناست که به کاربران خود و آزادی آن ها احترام زیادی می گذارد با استفاده از سیستم عامل گنو کاربران می توانند بدون وابستگی و محدودیتی از نرم افزار ها استفاده نمایید و بدون خطر افتادن آزادیتان از آن بهرمند شوید این نرم افزار شبه یونیکس می باشد و به کاربران خود این امکان را فراهم کرده است تا از برنامه های زیادی مانند کتابخانه ها، برنامه های کاربردی استفاده کرده و برای توزیع برنامه های خود از آن بهره ببرید که آن ها را به مجموعه ای با نام بسته های گنو تشکیل داده است که کاربران بتانند به راحتی از این مجموعه استفاده لازم را ببرند.

یکی از برنامه هایی که در این مجموعه موجود است نرم افزار آزاد می باشد که به FSF معروف است که به کاربران خود امان می دهد تا از برنامه های موجود در آن استفاده کرده و یک برنامه جدید را پدید آورید.

 

بنیاد نرم افزار آزاد

نرم افزار آزاد به این معنا می باشد که به کاربران خود این امکان را می دهد تا کامپیوتر خود را در دست بگیرند و آن را کنترل نمایند بدون دخالت هیچ نظر و برنامه ای اما نرم افزار های غیر آزاد به معنای تسلط توسعه دهنده ی برنامه بر روی نرم افزار می باشد و آزادی زیادی به کاربران خود نمی دهند برای مثال نرم افزار هایی مانند فتوشاپ بصورت غیر آزاد فعالیت می کنند و به کاربران خود آزادی کامل را نمی دهند.

آزادی در زبان های گوناگون  معنای مختلف و همچنین کاربرد زیادی دارند که ممکن است به معنای اصلی که توسعه دهندگان قرار داده اند بی ربط باشد و کاربردی نداشته باشد برای مثال لغت آزاد در زبان انگلیسی به معنای رایگان بودن می باشد اما در در این برنامه به معنای دیگری می باشد زیرا این نرم افزار رایگان مطلق نبوده و در بعضی از بخش ها کاربران باید هزینه ای را پرداخت نمایند.

 

وظایف و اهداف

وظیفه این نرم افزار پشتیبانی از سیستم عامل گنو می باشد که به هدف توسعه نمودن، حذف، نگهداری، ایجاد و همچنین قرار دادن آزادی کامل برای کاربران خود تا آن ها بتوانند هر کاری که دوست دارند را با این نرم افزار انجام دهند کاربران می توانند با یادگیری و مطالعه بهترین عملکرد و باز خورد را از این نرم افزار داشته باشند و برنامه های خوبی را توسعه دهند.

بعضی از سازمان ها هستند که از نرم افزار های آزاد در کار های خود استفاده می کنند و آن را در اختیار کاربران خود قرار می دهند و یا حتی آن ها را بدون ذره ای تغییر در اختیار کاربران قرار می دهند تا آن ها بتوانند بهرمند شوند و آن ها با استفاده از این برنامه ها نرم افزار های جدیدی را منتشر می کنند و در سیستم منسجم قرار می دهند که نیازی نباشد برای کار با آن ها از نرم افزار های اختصاصی استفاده کنند.

 

معنای صحیح آزادی در این نرم افزار

همان طور که گفته شد آزادی معنای مختلفی دارد و بسیاری از افراد به این باورند وقتی از این کلمه استفاده نمودن یعنی تمامی امکانات آن را بصورت رایگان در دسترس افراد قرار داده اند که درست نمی باشد زیرا در بخش های مختلفی از این برنامه افراد باید هزینه ای را پردخت نمایند معنای واقعی این نرم افزار شامل:

اولین معنای آزادی در این برنامه کپی و تکثیر آن می باشد زیرا به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند به راحتی برنامه های داخل آن را کپی کرده و در کار های خود استفاده کنند و یا در اختیار کاربران دیگ قرار دهند.

کاربران می تونند در این نرم افزار بصورت آزادانه هر کاری که دوست دارند انجام دهند می توانند به سورس برنامه ها دسترسی پیدا کنند آن ها را ویرایش نمایند از جمله حذف، اضافه، تغییر داده و بعد آن را توسعه دهند.

کاربران در این نرم افزار می توانند هر کاری را انجام دهند و در هر جایی که علاقمند و می خواهند آن را اجرا نمایند.

 

جمع بندی

بطور کل می توان گفت این نرم افزار توانسته است آزادی کاملی را برای کاربران خود فراهم نماید تا آن ها بتوانند به راحتی برنامه های مورد نظر خود را تغییر داده و آن را توسعه دهند و بصورت رایگان در دسترس بقیه قرار داده تا آن ها هم بتوانند از این برنامه و کد های موجود در صورت نیاز استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید